Соледар

Сподели со своите пријатели

Украинските сили ги нападнаа руските позиции во близина на градот Соледар, во таканаречената Доњецка Народна Република во источна Украина, со забранета хемиска муниција, соопштија проруските власти. Loading… „Украинските вооружени формации пукаа со хемиска муниција на нашите позиции кај Соледар. Кога се детонираат, испуштаат иритирачки чад што предизвикува горење на кожата,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската војска денеска соопшти дека им го предала Соледар на Русите, две недели откако Москва објави дека го освоила градот во источна Украина. Loading… „По неколкумесечни тешки борби, украинските вооружени сили го напуштија градот и се повлекоа на подготвените позиции“, изјави денеска портпаролот на украинската армија за источната зона, СерхиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Водачот на проруските сепаратисти на истокот на Украина, Денис Пушилин, објави дека се наоѓа во Соледар, град за кој Москва објави дека го освоила пред една недела, а чија загуба Киев сè уште не ја признал. Loading… Проруските сепаратисти денеска одделно известија дека ги зазеле двете села Краснополивка и ДвуречјаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Канцеларијата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања, Јенс Лерке, денеска соопшти дека три камиони со хуманитарна помош за околу 800 луѓе биле испорачани во близина на Соледар во источниот украински регион Доњецк. Loading… Залихи со храна, вода, хигиена и лекови има во конвојот за прва помошПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Голема е веројатноста дека украинските сили се повлекле од Соледар, објави британското Министерство за одбрана во својот нов разузнавачки извештај. Loading… Во последното соопштение, министерството наведува дека до крајот на 16 јануари, украинските сили најверојатно се повлекле од регионот, оставајќи ја контролата над областа на руските сили, пред се наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е знак за неуспех на Москва тоа што имало внатрешни руски препукувања околу тоа кој е најодговорен за тактичкиот напредок во Соледар. Loading… „324 дена целосна војна и како сè се промени за Русија. Тие веќе се расправаа за тоа кој треба да бидеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската група „Вагнер“ објави видео на „Телеграм“ во кое ги негира тврдењата на руското Министерство за одбрана дека руските воени сили учествувале во нападот на Соледар. Loading… Шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин, рече дека само неговите борци се одговорни за операцијата Соледар, што е спротивно на изјавата на руското министерство.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Проруски функционер во регионот на Доњецк рече дека сè уште има „мали џебови“ на украинскиот отпор во Соледар, пренесува Sky News. Loading… Руските власти денеска објавија дека ја презеле контролата врз Соледар по повеќемесечна битка, додавајќи дека тоа е клучен чекор. „Точно, во моментов има уште мали џебови на отпорПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските тврдењата дека нивните сили го зазеле градот Соледар не се точни, според украински функционер, пренесува Си-Ен-Ен. Loading… Серхиј Череваџи, портпарол на Источната група на украинските вооружени сили, за весникот РБЦ-Украина изјави дека борбите сѐ уште траат во градот. Руските власти денеска објавија дека ја презеле контролата над Соледар поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили ја презедоа контролата врз Соледар, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. Loading… Киев сè уште не ги коментира овие тврдења. Според руското Министерство, Соледар од синоќа е под контрола на руската армија, пренесува Интерфакс. Министерството наведе дека целосната контрола над Соледар овозможува прекинување на патиштата за снабдување наПрочитај повеќе