Мишел во Киев: Ќе ја поддржиме Украина на нејзиниот пат кон ЕУ

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека ќе ја „поддржи“ Украина во нејзините напори за влез во Европската унија (ЕУ).

Loading...

„Ќе ве поддржуваме на секој чекор од вашиот пат кон ЕУ“, напиша Мишел на Твитер од Киев, пред самитот Украина-ЕУ во главниот град на Украина.

Сирените за противвоздушна одбрана се огласија денеска во Киев, непосредно пред почетокот на самитот Украина-ЕУ, пренесе АФП.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска во Киев присуствува на средбата со претседателот на Украина, Володимир Зеленски.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.