Олександр Старук

Сподели со своите пријатели

Руските сили синоќа истрелаа ракети кон предградијата на Запорожје, а ракети паднаа во близина на болницата, соопшти шефот на регионалната воена управа Олександр Старук. Loading… Тој изјавил дека нема повредени, но дека се скршени десетици прозорци во болницата, пренесува украинската агенција Униан. Сите информации поврзани со најновите случувања со војнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руски проектил рано утринава го погоди породилното одделение на болницата „Вилњанска“ во близина на Запорожје, објави на Телеграм регионалниот гувернер Олександр Старук. Loading… – Во нападот е убиено новороденче, додаде тој. „Тагата ни ги исполнува срцата“, напиша тој. Старук објави и фотографии.     ⚡️Russia strikes maternity ward in Zaporizhzhia,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Утрово руски сили истрелаа седум проектили врз украинскиот град Запорожје. Loading… Проектилите, изјави гувернерот на Запорожје, Олександр Старук, погодиле станбени згради. Во нападот загинаа две жени, а најмалку пет лица сѐ уште се под урнатините. Нападот се случил во раните утрински часови, пред зори. „Многу луѓе беа спасени, вклучително иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку две лица загинаа во текот на ноќта во рускиот грант на украинскиот град Запорожје, објави регионалниот началник Олександр Старук на Телеграм. Loading… Тој додаде дека најмалку пет лица се под урнатините и дека операцијата за спасување продолжува, пренесува Ројтерс. Старух претходно изјави дека во гранатирањето на градот Запорожје билеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на регионалната воена управа на Запорожје, Олександр Старук, на социјалните мрежи напиша дека Русија утрото на 6 октомври нападнала згради со ракети. Loading… Тој ги повика жителите на градот да останат во засолништа.     – Окупаторот истрела ракети кон регионалниот центар. Инфраструктурните објекти станаа непријателски цели. Се утврдуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина денеска започна со обиди да овозможи работа на два реактори во нуклеарната централа Запорожје, која е под контрола на Русија, изјави денеска гувернерот на регионот Олександр Старук. Loading… – Техничарите работеа и го вратија снабдувањето со електрична енергија и во моментов шестиот блок е со капацитет од 10 проценти.Прочитај повеќе