Украина се обидува да ја обнови работата на Запорожје

Сподели со своите пријатели

Украина денеска започна со обиди да овозможи работа на два реактори во нуклеарната централа Запорожје, која е под контрола на Русија, изјави денеска гувернерот на регионот Олександр Старук.

Loading...

– Техничарите работеа и го вратија снабдувањето со електрична енергија и во моментов шестиот блок е со капацитет од 10 проценти. Петтиот блок е во процес на продолжување со работа – рече тој, пренесува Ројтерс.

Државната нуклеарна компанија Енергоатом претходно денеска објави дека сите шест реактори на нуклеарната централа Запорожје се уште се исклучени од украинската електрична мрежа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вершинин: Исклучувањето на Русија од ОН е невозможно и опасно

Украинските власти вчера објавија дека последните два реактори, од вкупно шест, во нуклеарната централа Запорожје се затворени поради пожар и оштетени далноводи.

Претставници на администрацијата во градот Енергодар, кој е под руска контрола, денеска објавија дека струјата од нуклеарната централа Запорожје вообичаено се испорачува во Украина, а малку подоцна член на регионалната администрација Владимир Рогов објасни дека произведената електрична енергија во таа постројка се доставува до териториите на Запорожје и Керсонско.кои се под руска контрола.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД: Украина се соочува со клучна битка на југот пред зимата

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.