Русија испука седум ракети врз згради во Запорожје, цивили во рушевините (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Шефот на регионалната воена управа на Запорожје, Олександр Старук, на социјалните мрежи напиша дека Русија утрото на 6 октомври нападнала згради со ракети.

Loading...

Тој ги повика жителите на градот да останат во засолништа.

 

 

– Окупаторот истрела ракети кон регионалниот центар. Инфраструктурните објекти станаа непријателски цели. Се утврдуваат податоци за уништување и жртви. Останете во засолништа! – пишува тој.

Тој исто така истакна дека многу луѓе биле спасени, меѓу кои и тригодишно девојче кое било хоспитализирано.

 

Loading...

 

Секретарот на градскиот совет на Запорожје, Анатолиј Куртев, додаде дека Русите истрелале седум ракети врз обичните куќи во кои се наоѓало цивилното население.

– Русите денеска истрелаа 7 ракети кон обичните повеќекатници во кои спиеја цивили. Уништени се цели влезови. Луѓето се под урнатините. Спасувачите работат на терен. Болниците и информативните центри во училиштата се целосно подготвени да ги примат луѓето. Русија е терористичка земја – пишува тој.

 

 

Како резултат на непријателските напади, избувнаа пожари во градот. Уништени се станбени згради.

Loading...

Подоцна било утврдено дека загинале двајца цивили, а под урнатините на куќите биле пронајдени најмалку пет лица.

 

 

На местото на настанот во моментов е во тек спасувачка операција.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.