Олаф Шолц (Page 12)

Сподели со своите пријатели

„Оваа војна е војна на Путин“, рече германскиот канцелар Олаф Шолц на прес-конференција во Берлин, додавајќи дека санкциите треба да бидат насочени кон рускиот претседател Владимир Путин и оние кои ја поддржуваат војната во Украина. Loading… „Усвоивме остри, конкретни санкции против многу руски функционери, олигарси и моќни групи во РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави денеска дека рускиот напад врз Украина е најголемиот предизвик со кој се соочуваат Германија и светот во моментов. Loading… Шолц ова го изјави на летната прес-конференција која стана годишна традиција на неговата претходничка Ангела Меркел, пренесува Дојче веле. Тој најави дека Германија ја прекршила својатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц е мета на истражните органи поради аферата што се случила додека тој бил градоначалник на Хамбург. Loading… На 19 август Шолц ќе треба да сведочи пред истражниот комитет во Хамбург. Имено, тој е обвинет дека и помогнал на „Варбур банка“ да задржи 47 милиони евра колкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

НАТО мора да избегне директен воен конфликт со Русија што може да доведе до Трета светска војна, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц во интервју за Der Spiegel на прашањето за неуспехот на Германија да испорача тешко оружје на Украина. Loading… Ројтерс пренесува дека тој рекол дека нема правилник во којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина упорно бара тешко оружје поради очекуваната руска офанзива на истокот на земјата. Loading… Претседателот на Европската комисија апелираше до земјите членки на Европската унија да ги забрзаат испораките, а германскиот канцелар Олаф Шолц поради колебање трпи критики од опозицијата, но и од коалиционите партнери.   Многу лажни информации заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц изрази сомневање дека претседателските советници целосно го информираат претседателот Владимир Путин за ситуацијата во Украина. Loading… Во германскиот политички подкаст што ќе биде објавен во недела, Шолц рече дека е убеден дека „рускиот претседател не е добро информиран“ и дека „неговите служби кријат многу од него.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија ја разгледува можноста да купи систем за противракетна одбрана со цел да се заштити од потенцијален напад од Русија, изјави синоќа германскиот канцелар Олаф Шолц, додавајќи дека „промена на режимот во Русија“ не е цел на НАТО. Loading… „Ова е секако едно од прашањата за кои разговараме и соПрочитај повеќе