Олаф Шолц

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин му рекол на германскиот канцелар Олаф Шолц во денешниот телефонски разговор дека пристапот и односот на Германија и Западот кон Украина е „деструктивен“ и го повика Берлин да ги преиспита своите односи, соопшти Кремљ. Loading… „Преплавувањето на Украина со оружје е деструктивна политика“, рече рускиот лидерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека рускиот претседател Владимир Путин повеќе не може да победи на бојното поле. Loading… На заедничката прес-конференција во Берлин со претседателот на Кипар, Никос Анастасиадис, Шолц повика на итен прекин на „руското бомбардирање на цивилното население“. „Фактот што Русија со недели ги фрла своите бомбиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Германија е доволно силна да ја надмине кризата предизвикана од руската инвазија на Украина и да излезе од неа уште посилна благодарение на новиот пристап кон енергетската, одбранбената и трговската политика“, изјави денеска канцеларот Олаф Шолц. Loading… – Ги елиминираме недостатоците во енергетската и трговската политика кои не доведоа доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска за време на посетата на Сингапур изјави дека неговата земја сака да ги зајакне економските врски со азиско-пацифичкиот регион, нагласувајќи дека тоа е „многу повеќе од Кина“. Loading… „Се разбира дека Кина останува важен деловен и трговски партнер“, рече Шолц во говорот на Азиско-пацифичката конференција,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави денеска на состанокот на бизнис лидерите во Сингапур дека поради војната во Украина од клучно значење е Европската унија да ја прошири соработката со земјите од Југоисточна Азија (АСЕАН). Loading… Шолц рече дека се надева на брз напредок во трговските преговори на ЕУ со Австралија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За време на неговата прва посета на Кина како германски канцелар, Олаф Шолц беше примен во Пекинг од шефот на кинеската држава и партиски лидер Си Џинпинг, како и од премиерот Ли Кечијанг. Loading… Војната во Украина беше доминантна тема на заедничката прес-конференција со премиерот Ли. Канцеларот побара од КинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц при посетата на Кина мора да ги има на ум сите лекции од руската агресија против Украина, а пред се опасноста што ја носи блискоста со автократските режими, предупредува Њујорк Волстрит журнал. Loading… „Господин Шолц патува во Пекинг во време кога Европската унија, а особено Германија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска на првата средба со германскиот канцелар Олаф Шолц ја истакна потребата од поголема соработка меѓу Кина и Германија во „време на промени и превирања“, а се очекува двете делегации да разговараат за војната во Украина, климатски промени и развој на економските односи. Loading… Денешната посетаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц и делегација на деловни лидери слетаа во Пекинг рано утринава, со што ја започнаа првата посета на еден лидер на една од Г7 на Кина во последните три години. Loading… Шолц и целата делегација биле тестирани за Ковид-19 веднаш по слетувањето, а кинески медицински персонал воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сегашната ситуација бара итен одговор поради заканите по безбедноста и слободата поради агресијата на Русија. Затоа мора да се решат регионалните конфликти. Така, на пример, процесот на нормализација на односите меѓу Србија и Косово мора да напредува, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц, на отворањето на Самитот на Берлинскиот процесПрочитај повеќе