Олаф Шолц

Сподели со своите пријатели

Соработката меѓу Кина и Германија не е ризик, туку гаранција за стабилни односи и можност за иднината, изјави денеска во Пекинг кинескиот претседател Си Џинпинг, во време кога Европската унија се жали на кинеските производи кои ги преплавуваат европските пазари. Loading… Индустриските и синџирите на снабдување на Кина и ГерманијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц го повика Израел да придонесе за смирување на ситуацијата на Блискиот Исток по невидениот напад на Иран на израелска територија во текот на викендот. Loading… „Начинот на кој Израел успеа со меѓународните и локалните партнери да го одбие тој напад е навистина импресивен. Тоа е успехПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ги увери кинеските студенти во Шангај дека не мора да консумираат канабис доколку студираат во Германија и дека го легализирале со надеж дека потрошувачката ќе падне. Loading… Шолц го кажа ова како одговор на прашање на студент на Универзитетот Тонги кој се прашуваше дали ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц го осуди терористичкиот напад на „Crocus City Hall“ во близина на Москва. Loading… Шолц на платформата „Х“ напиша дека го осудува терористичкиот напад врз невините концерти во Москва. „Нашите мисли се со семејствата на загинатите и повредените“, рече Шолц, пренесе ТАСС. Според досегашните податоци, во терористичкиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја доведе во прашање „ужасно високата цена“ на офанзивата на Израел против палестинската група Хамас во Газа, велејќи дека светот не може едноставно да стои настрана и да гледа како Палестинците ризикуваат да гладуваат во енклавата. Loading… Говорејќи по разговорите со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц ќе се сретнат денеска во обид да ги поправат односите оштетени од нивниот став за војната во Украина. Loading… По средбата, на двајцата шефови на држави ќе им се придружи и полскиот претседател Доналд Туск во таканаречениот „Вајмарски триаголник“, со надежПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Јас сум канцелар и затоа тоа важи.“ Со таа реченица Олаф Шолц ја прекина дискусијата. Loading… Тој одбива да ѝ достави на Украина германска крстосувачка ракета која има дострел од 500 километри. Тој смета дека ова оружје може да се користи само со учество на германски војници, а тоа можеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Можеби е само вторник, но Владимир Путин имаше многу успешна недела. Loading… Во текот на изминатите неколку дена, Москва успеа да посее поделби меѓу своите непријатели, да го дискредитира германскиот канцелар и да ги спречи напорите на Украина да обезбеди клучно оружје, сето тоа без труење или убиство на нитуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц во понеделникот ја отфрли можноста за вооружување на Украина со ракети Таурус со долг дострел, ако германските војници мора да бидат вклучени во употребата на тие ракети. Loading… „Не можете да испорачате систем на оружје што има многу долг дострел без да размислувате како да гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина во моментов не треба да прима крстосувачки ракети Таурус од Германија, изјави канцеларот Олаф Шолц (СПД) и објасни дека во спротивно Германија ризикува да биде вмешана во војната. Loading… „Во никој случај и никаде не треба да се поврзуваме со целите што овој (ракетен) систем може да ги погоди“,Прочитај повеќе