Макрон и Шолц го рестартираат француско-германскиот „мотор“

Сподели со своите пријатели

Емануел Макрон и Олаф Шолц во неделата во Париз покажаа подготвеност за соработка за „реформата“ на Европа, но и за изнаоѓање одговор на американскиот план за големо субвенционирање на индустријата, иако не ги надминаа разликите во позициите, особено во полето на европската одбрана.

Loading...

Според Франс прес, никој од нив не одговорил на прашањето дали ќе испратат тешки германски тенкови Леопард или француски Леклер во Киев, а германскиот канцелар бил под посебен притисок по итните повици на украинскиот претседател Володимир Зеленски во врска со тоа, пренесува Хина.

На 60-годишнината од мировниот договор меѓу двете земји, додека војната на Стариот континент трае веќе единаесет месеци, двајцата лидери беа полни со француско-германско „пријателство“ и „братство“, кои беа незаменливи во „Европска конструкција“ шест децении.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Западен Брег: Израелската армија уби Палестинец во Хеброн

„Германија и Франција мора да бидат пионери во реформите на нашата Европа, бидејќи тие го отворија патот кон помирување“, рече Макрон во својот говор на Сорбона, велејќи дека двете земји се како „две души во исти гради“.

„Иднината, како и минатото, почиваат на соработката на нашите две земји“, рече германскиот канцелар, шегувајќи се дека „француско-германскиот мотор“ често „крчка“, но сепак работи благодарение на „одлучната подготвеност несогласувањата секогаш да се претвораат во усогласена акција“.

По состанокот на француските и германските министри во Елисејската палата, двајцата лидери претставија „заеднички став“ за „амбициозен и брз“ европски одговор на американските индустриски субвенции во областа на енергетската транзиција, рече Макрон на заедничката конференција, без прецизирајќи како ќе се финансира планот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Трамп: Бајден нѐ доведе до работ на Трета светска војна

Европска одбрана

Во врска со испраќањето тенкови Леклер во Украина, „ништо не е исклучено“, рече Макрон, нагласувајќи дека за тоа ќе се преговара „заедно“, што канцеларката го повтори.

Сепак, двајцата лидери не ги криеја разликите во однос на проектот за европскиот противракетен штит, кој Берлин сака да го спроведе со користење на постојната израелска и американска технологија, додека Париз се залага за европско решение, засновано на француско-италијанскиот систем.

Loading...

Средбата меѓу францускиот претседател и германскиот канцелар се одржа на денот кога Шарл де Гол и Конрад Аденауер пред 60 години го потпишаа Елисејскиот договор за помирување на двете земји кои беа „најголеми непријатели“, но „одлучија да бидат најголеми сојузници“, рече Макрон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шолц: Германија нема да испраќа борбени авиони во Украина