Шолц ја прифати оставката на министерkata за одбрана

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ја прифати оставката на Кристина Ламбрехт од функцијата министер за одбрана, изјави владиниот портпарол, додавајќи дека канцеларката наскоро ќе му предложи свој наследник.

Loading...

Запрашан дали Шолц ја прифатил оставката на Ламбрехт, портпаролот на прес-конференција рече: „Да“, објави Ројтерс.

Следниот германски министер за одбрана ќе биде објавен утре, пишува весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, повикувајќи се на владини извори.

Ламбрехт претходно денеска објави дека побарала од канцеларот Шолц да ја ослободи од должностите.

„Денес побарав од канцеларката да ме ослободи од должностите како федерален министер за одбрана“, рече Ламбрехт, кој е член на Социјалдемократската партија (СПД) на Шолц.

Нејзината одлука да се повлече доаѓа откако Германија е под притисок да одобри зголемена воена поддршка за Украина, а одбранбените способности на Германија се доведени во прашање откако неколку тенкови Пума беа ставени надвор од акција за време на неодамнешната воена вежба, наведува агенцијата.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.