меѓународна вселенска станица

Сподели со своите пријатели

SpaceX на Илон Маск го лансираше екипажот на Меѓународната вселенска станица за НАСА од Флорида во средата, вклучувајќи и руски космонаут кој ќе работи со двајца Американци и еден јапонски астронаут на мисијата. Loading… Лансерот на SpaceX, составен од ракета Falcon 9 со капсула на врвот Crew Dragon наречена Endurance,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија најави дека ќе ја прекине соработката со Меѓународната вселенска станица (МВС) додека не се укинат санкциите што Западот ги воведе поради воената операција во Украина. Loading… Русија повеќе нема да работи со партнери како НАСА и Европската вселенска агенција (ЕСА) во орбиталната лабораторија, објави на социјалните мрежи шефот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот и двајцата руски космонаути денеска заедно ја напуштија Меѓународната вселенска станица (МВС) во капсулата Сојуз и се враќаат на Земјата, јавува Ројтерс. Loading… „Руската капсула Сојуз МС-19, која го содржи астронаутот на НАСА Марк Ванде Хеј и неговите руски колеги Антон Шкаплеров и Петар Дубров, успешно се одвои одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп планира да ја приватизира Меѓународната вселенска станица и да ја претвори во некој вид приватно претпријатие, пишува Вашингтон пост кој имал увид во проектната документација. Тројца нови космонаути одлетаа на Меѓународната вселенска станица (фото) Loading… Вашингтон има намера да го прекине финансирањето наПрочитај повеќе