И покрај напнатоста, SpaceX однесе космонаутка во вселената

Сподели со своите пријатели

SpaceX на Илон Маск го лансираше екипажот на Меѓународната вселенска станица за НАСА од Флорида во средата, вклучувајќи и руски космонаут кој ќе работи со двајца Американци и еден јапонски астронаут на мисијата.

Loading...

Лансерот на SpaceX, составен од ракета Falcon 9 со капсула на врвот Crew Dragon наречена Endurance, полета напладне по локално време (18:00 CET) од вселенскиот центар Кенеди на НАСА во Кејп Канаверал, Флорида.

Четиричлениот екипаж и нивната автономна летечка капсула се очекува да стигнат до Меѓународната вселенска станица (ISS) за околу 29 часа, четврток навечер, кога ќе започнат 150-дневна научна мисија во орбиталната лабораторија на околу 420 километри над Земјата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орион ја заврши својата мисија околу Месечината и се упати кон Земјата

Мисијата наречена Crew-5 е петта во која НАСА леташе со возило од SpaceX, компанија основана од сопственикот на Tesla Маск.

Тимот е предводен од Никол Аунапу Ман (45), искусен пилот на борбен авион, кој пишува историја во вселенските летови како првиот домороден астронаут испратен од НАСА во орбитата и првата жена што командувала со SpaceX Crew Dragon.

Мисијата Crew-5 е значајна и по вклучувањето на Ана Кикина (38), единствената активна космонаутка во руската вселенска агенција Роскосмос, и покрај зголемените американско-руски тензии поради војната во Украина.

Кикина всушност ги смени седиштата со астронаут на НАСА кој седна на рускиот Сојуз кој полета до ISS минатиот месец, според новиот договор за споделување транспорт што НАСА и Роскосмос го потпишаа во јули.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орион ја заврши својата мисија околу Месечината и се упати кон Земјата