„Вселенската прошетка“ на руските космонаути траеше нешто повеќе од пет часа

Сподели со своите пријатели

Руските космонаути Сергеј Прокопјев и Дмитриј Петелин, кој е и специјален дописник на руската новинска агенција ТАСС на Меѓународната вселенска станица (МВС), поминаа пет часа и 14 минути во вселената, надвор од станицата.

Loading...

Тие денеска имаа активност во вселената каде ги завршија планираните работи, соопшти руската вселенска агенција Роскосмос.

Како дел од нивната вселенска прошетка, космонаутите отворија и интегрираа радијатор за топлинска регулација, кој беше инсталиран на повеќенаменскиот лабораториски модул „Наука“ на 19 април.

Според првичните податоци, нивната вселенска прошетка требаше да трае шест часа и 18 минути, но заврши еден час порано.