Астронаути „заглавени“ во вселената: Времето за нивно безбедно враќање на Земјата истекува

Сподели со своите пријатели

Двајца астронаути на НАСА кои влегоа во орбитата на Земјата со вселенското летало Старлајнер на Боинг моментално се „заглавени“ на Меѓународната вселенска станица, бидејќи инженерите открија голем број проблеми со нивниот брод.

Loading...

Сега, тимовите на Земјата работат брзо за да ги елиминираат пречките, но времето истекува.

Астронаутите Буч Вилмор и Сани Вилијамс требаше да се вратат на Земјата на 13 јуни откако поминаа една недела на Меѓународната вселенска станица, но нивниот престој е продолжен по трет пат.

Според новото соопштение на НАСА, тие нема да се вратат до 26 јуни.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ: Во Амазон снимено племе со кое никогаш не е стапено во контакт (ВИДЕО)

По неколку години одложувања, капсулата Старлајнер успешно беше лансирана на 5 јуни од станицата Кејп Канаверал во Флорида, но за време на 25-часовниот лет, инженерите открија истекување на хелиум на пет различни места во погонскиот систем на вселенското летало.

Како резултат на тоа, враќањето на астронаутите е продолжено на „најмалку три недели“, а Starliner останува приклучен на модулот Harmony на Меѓународната вселенска станица додека инженерите се обидуваат да сфатат како да ги поправат клучните проблеми.

Меѓутоа, бидејќи модулот Harmony има ограничени резерви на гориво, Starliner може да остане на место најмногу 45 дена, што ја стеснува временската рамка за безбедно враќање.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ќе го блокира ли Русија Јутуб?

Овој случај е само мал дел од проблемите со кои се соочува компанијата Боинг.

Loading...

Таа ја изгради капсулата како дел од Програмата за комерцијален екипаж на НАСА, партнерство меѓу агенции и приватни компании за испраќање астронаути во ниската орбита на Земјата по затворањето на програмата Спејс шатл во 2011 година. дванаесет летови досега со екипаж.

Сепак, Starliner беше погоден од софтверски дефект на својот прв тест лет без екипаж во 2019 година, испраќајќи го во погрешна орбита, а вториот обид за лансирање беше одложен поради проблем со вентилот за гориво.

Покрај тоа, минатата година компанијата мораше да ги поправи проблемите со падобраните на капсулата и да отстрани околу 1,6 километри лента, која се покажа дека е запалива.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ: Во Амазон снимено племе со кое никогаш не е стапено во контакт (ВИДЕО)

Сегашната мисија е трет обид на Боинг да пренесе екипаж до Меѓународната вселенска станица.

Останатите две беа неуспешни, прво поради нестабилен вентил за кислород на ракетата Atlas V, на кој беше поставен Starliner, а потоа поради дефект на компјутерот во системот за лансирање од земја.