НАСА и SpaceX лансираа 4 астронаути до Меѓународната вселенска станица

Сподели со своите пријатели

Четворица астронаути од четири различни вселенски агенции полетаа утрово во 9:27 часот за Меѓународната вселенска станица (MSS) од вселенскиот центар Кенеди во Флорида со вселенско летало SpaceX.

Loading...

Мисијата Crew-7 (Crew-7) полета во орбитата со помош на ракетата Falcon 9, а во неа се и командантот на мисијата на НАСА, астронаутот Јазмин Могбели, данскиот пилот и член на Европската вселенска агенција Андреас Могенсен, јапонскиот астронаут Сатоши Фурукава и рускиот космонаут Константин Борисов.

Тие ќе поминат околу 6 месеци во орбитата.

Леталото ќе патува до МСС, кое е 420 километри над Земјата, повеќе од 24 часа и треба да се приклучи на станицата во недела околу 17:39 часот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Денеска во ОН се гласа за распоредување странски сили на Хаити

– Патувањето во вселената е тешко, но со сето тоа изгледа лесно. Ние сме обединет тим на заедничка мисија – изјави Мгбеливи по лансирањето, пренесе Си-Ен-Ен.

Мисијата треба да трае околу 190 дена, за време на кои астронаутите ќе извршат многу експерименти.

Еден од нив е истражување на потенцијалниот ризик од ширење на бактерии и габи меѓу екипажот, дали микроорганизмите може да се фрлат во вселената преку вентилација, како спиењето во микрогравитациска средина влијае на мозочните бранови…

Лансирањето првично беше закажано за петок, но беше одложено 24 часа.

Loading...