Санкциите против Русија се неефикасни, вели полскиот премиер

Сподели со своите пријатели

Закрепнувањето на руската рубља покажува дека западните санкции против Москва не ја служат нивната цел, изјави во саботата полскиот премиер Матеуш Моравјецки.

Loading...

Бројни земји, вклучително и сите членки на ЕУ, воведоа ограничувања на Русија откако таа ја нападна Украина кон крајот на февруари.

 

Генерал Мизинцев: Русија отвора коридор од Мариупол

 

„Морам многу јасно да кажам: санкциите што ги воведовме досега не функционираат. Најдобар доказ е курсот на рубљата“, изјави Моравјецки во саботата.

„Курсот на рубљата, овој лакмусов тест, се врати на нивото пред руската агресија врз Украина. Што значи? Тоа значи дека сите економски, финансиски, буџетски и монетарни мерки не функционираа како што сакаа некои лидери. Тоа треба да се каже многу гласно“, додаде тој, говорејќи во центарот за украински бегалци во Отвок во близина на Варшава.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски дронови погодија енергетски објекти во два региони во северна Украина

Полска повика на построги санкции кон Русија поради нејзините акции во Украина.

Loading...

 

Сведок за АП: Русите ги застрелаа градоначалничката од Украина, нејзиниот син и сопругот

 

Претходно оваа недела, премиерот твитна дека „санкциите треба да го запрат Путин“. Ако не се, тогаш не се доволно робусни!

Во март, кога западните земји почнаа да воведуваат сеопфатни санкции кон Москва поради Украина, рубљата падна на историски најниско ниво од 132 за доларот и 147 за еврото.

Меѓутоа, до крајот на март рубљата се продаваше за околу 85 за доларот и 93 за еврото, речиси исто како и пред Русија да ја започне својата воена кампања.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гренел: Ако победи Трамп, ЕУ ќе мора да го реши конфликтот во Украина

Руската валута закрепна по серијата мерки на Централната банка и најавата на Москва дека ќе бара од „непријателските земји“ да го плаќаат гасот во рубљи.

 

Loading...

Украина тврди: Русите прават голема мобилизација

 

Москва ја нападна соседната земја откако Украина не ги примени условите од договорот од Минск потпишан во 2014 година и конечното признавање на републиките Донбас во Доњецк и Луганск од страна на Русија.

Протоколот од Минск, со посредство на Германија и Франција, е дизајниран да го регулира статусот на регионот во рамките на украинската држава.

Русија сега бара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на воениот блок на НАТО предводен од САД.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕКСПЛОЗИЈА НА БРОД! Најмалку 40 лица загинаа

Киев вели дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана и ги негира тврдењата дека планира насилно да ги врати двете републики.