ЕУ: Одлучно ќе одговориме на саботажата на гасоводот Северен тек

Сподели со своите пријатели

ЕУ ќе ја зајакне заштитата на својата енергетска инфраструктура по инцидентите што предизвикаа истекување на гасоводот „Северен тек“, изјави во средата високиот претставник на Унијата за надворешна политика Жозеп Борел.

Loading...

Надвор од работа поради војната во Украина, гасоводите Северен тек 1 и 2 што ги поврзуваат Русија и Германија преку Балтичкото Море беа погодени од две подводни експлозии, а Европската унија во средата вети силен одговор на саботажата.

Во околината на данскиот остров Борнхолм, меѓу југот на Шведска и Полска, забележани се три места каде што истекува гасот, а меурите биле видливи на површина со пречник од 200 метри до еден километар, соопшти данската армија. порано.

Во понеделникот беше забележано истекување на гас од гасоводот Северен тек 2, а неколку часа подоцна почна да истекува гас од гасоводот Северен тек 1, а пред инцидентот шведскиот, норвешкиот и данскиот сеизмолошки институт забележаа две подводни експлозии, кои биле „веројатно резултат на детонација“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Блинкен: На Иран му требаат до две недели да произведе материјал за нуклеарно оружје

„Сите достапни информации покажуваат дека овие протекувања се резултат на намерно дело“, се вели во соопштението на Борел.

„Ќе ја поддржиме секоја истрага што има за цел целосно да разјасни што се случило и зошто, и ќе преземеме дополнителни чекори за да ја зголемиме нашата отпорност во енергетската безбедност.

Борел рече дека секое намерно нарушување на енергетската инфраструктура на Европа е целосно неприфатливо и ќе биде дочекано со „силен и унифициран одговор“.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во вторникот вечерта на Твитер напиша дека со данската премиерка Мете Фредериксен „разговарала за саботажа на два гасоводи“.

Loading...

„Од клучно значење е да се истражат овие инциденти и да се направи се за да се расветлат околностите што доведоа до нив (…) секое намерно нарушување на европската енергетска инфраструктура е неприфатливо и ќе предизвика најсилна можна реакција“, рече Фон дер Лајен.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕКСПЛОЗИЈА НА БРОД! Најмалку 40 лица загинаа

Претходно Фредериксен изјави дека „властите сметаат дека тоа е намерно дело“.

„Не зборуваме за несреќа“, рече премиерот Мете Фредериксен на прес-конференција.

Шведска и Данска, сепак, не го сметаат за напад врз нив бидејќи инцидентите се случиле надвор од нивните територијални води, во ексклузивната економска зона, соопшти владата.

Министерката за надворешни работи Ен Линде во средата за јавната телевизија СВТ изјави дека евентуалната саботажа на гасоводот Северен тек не претставува напад врз Шведска.

„Тоа не е напад врз Шведска бидејќи не се случи на наша територија. Тоа е меѓународен инцидент“, рече Линде.

Таа потврди дека американскиот државен секретар Ентони Блинкен понудил поддршка и дека и ЕУ и НАТО биле информирани.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки укажува на руската вмешаност.

Loading...

„Јасно е дека станува збор за саботажа, која најверојатно ја најавува следната фаза на ескалација на ситуацијата во Украина“, рече Моравјецки, кој во вторникот го отвори гасоводот што ги поврзува Норвешка и Полска.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја продолжува да емитува пропагандни преноси против Северна Кореја

Норвешка одлучи да ги „засили подготовките за одговор на вонредни ситуации во врска со копнената и подводната инфраструктура“ и најави поактивна употреба на беспилотни летала.

Северен тек 1 испорачува гас од Русија во Европа, а Северен тек 2 требаше да испорачува руски гас и преку Балтичкото Море до Германија и беше завршен на крајот на минатата година.

САД се спротивставија на тоа, тврдејќи дека тоа ќе ја зголеми зависноста на Европа од рускиот гас. Истата беше критикувана и од Украина, жалејќи се дека ќе загуби приход од транзитот на рускиот гас.

Германија го стави на мраз поради руската инвазија на Украина. Во моментот кога германскиот канцелар Олаф Шолц го блокираше поради руската инвазија на Украина, во гасоводот чекаа испорака на 300 милиони кубни метри гас.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.