Полскиот премиер Моравјецки денеска во Киев

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска ќе го посети Киев, објави владиниот портпарол Пјотр Милер, пренесува Ројтерс.

Loading...

„Ќе има неколку средби по ред, како и важни работи за кои ќе разговараме во однос на геополитичката ситуација, енергетскиот пазар и воената безбедност“, изјави Милер за Полсат њуз.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен вчера беше во ненајавена посета на Киев и се сретна со високи украински претставници, меѓу кои и министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.