мароко (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во земјотресот во Мароко се искачи на 2.122, а повредени се најмалку 2.421 лице, од кои 1.400 критично. Loading… Мароко досега ја прифати помошта од четири странски земји Мароко вчера објави дека ја прифатил помошта од четири странски земји, додека многу други земји исто така потврдија декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско ги упати своите молитви за народот на Мароко, каде што повеќе од 2.000 луѓе загинаа во разорниот земјотрес. Loading… Папата јавно изрази сочувство за илјадниците луѓе кои загинаа или беа погодени од земјотресот во центарот на Мароко, пишува Vatican News. – Им благодарам на спасувачите и на ониеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мароканското Министерство за внатрешни работи денеска соопшти дека бројот на загинатите во разорниот земјотрес кај Маракеш се искачи на 820, а најмалку 672 лица се повредени. Loading… Во соопштението се наведува дека 205 лица се тешко повредени. Спасувачите се уште се на терен и се очекува да се зголеми бројотПрочитај повеќе

people in traditional dress standing on the street during daytime

Сподели со своите пријатели

BBC Arabic го откри скриениот свет на сексуална злоупотреба и експлоатација на жени од мажи кои се претставуваат како „духовни исцелители“. Loading… Сведоштвата собрани од Би-Би-Си од 85 жени во текот на една година именувале 65 таканаречени исцелители во Мароко и Судан, со обвинувања кои се движат од вознемирување доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судот во Мароко го осуди Саид Букиуд (48) на пет години затвор затоа што го критикувал кралот на земјата Мохамед Шести за нормализирање на односите со Израел преку објави на Фејсбук. Loading… „Оваа казна е сурова и неприфатлива“, изјави неговиот адвокат Ел Хасан Есуни, според Гардијан. Тој додаде дека иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Огромни пространства со дини и рамнини, и ретка вегетација. Западна Сахара е претежно пустинска и сушна територија. Loading… За Обединетите нации, тоа не е само административен регион, туку во суштина е остаток од поранешна колонија. Но, под таа почва лежат изобилни резерви на фосфат, витална компонента во производството на вештачкоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел го призна суверенитетот на Мароко над Западна Сахара и размислува за отворање конзулат на таа територија, соопшти кралската палата на Мароко. Loading… Според извештаите, позицијата на Израел е изразена во писмото на премиерот Бенјамин Нетанјаху до кралот Мохамед Шести, пишува Ројтерс, пренесува Танјуг. Ставот на Израел „ќе биде испратенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 15 лица загинаа, а 37 се повредени при превртување на автобус денеска источно од Казабланка, економската престолнина на Мароко, соопштија локалните власти. Loading… Автобусот се превртел на страната на патот во провинцијата Курибја, пренесоа агенциите. Автобусот сообраќал на линија од Казабланка до руралниот регион Аит Атаб во подножјето наПрочитај повеќе