Бројот на загинати во земјотресот во Мароко се искачи на над 2.800

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во земјотресот што минатата недела го погоди Мароко се искачи на над 2.800, а повеќе од 2.500 луѓе се повредени.

Loading...

Мароканската државна телевизија објави дека досега се пронајдени 2.862 жртви, додека 2.562 лица се повредени, пренесува Ројтерс.

Спасувачите рекоа дека повеќето од традиционалните жртвени куќи направени од тули од кал биле уништени во земјотресот и дека поради тоа има мали шанси да се најдат уште преживеани, пренесува агенцијата.

И покрај ова, спасувачите сè уште трагаат по преживеани во урнатините повеќе од 48 часа по најсмртоносниот земјотрес во Мароко во последните шест децении.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Средоземно море е полно со пластика: Загрозен животински свет, но и рибарите

На мароканските спасувачи им се придружија тимовите за пребарување од Шпанија, Велика Британија и Катар, додека многу преживеани ја поминаа третата ноќ надвор бидејќи нивните домови беа уништени или небезбедни.

Властите не објавија проценка колку луѓе се водат за исчезнати.

Мароко ја распореди војската за да помогне во одговорот при катастрофи и рече дека ги засилила тимовите за пребарување и спасување, снабдувајќи вода, храна, шатори и ќебиња за погодените.

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала во петокот вечерта го погоди мароканскиот планински регион 72 километри југозападно од Маракеш, предизвикувајќи големи штети и разурнувања.

Loading...

Ова е најсмртоносниот земјотрес во Мароко од 1960 година кога загинаа најмалку 12.000 луѓе.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шумски пожари беснеат во Канада: Издадени наредби за евакуација