мароко

Сподели со своите пријатели

Денеска Мароко ќе почне да испорачува помош за северниот дел на Појасот Газа по воздушен пат, објави израелскиот јавен сервис Кан. Loading… Според извештаите, шест транспортни авиони на кралското мароканско воздухопловство се на пат за Израел и ќе слетаат на аеродромот Бен Гурион во Тел Авив за да наполнат горивоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мароканската полиција заплени 1.488 тони кокаин скриен во кутии со банани во пристаништето Тангер, на северот на земјата. Loading… Дрогата била пронајдена во контејнер, на брод кој од Јужна Америка пловел до Турција под знаме на европска земја, се наведува во соопштението на полицијата, пренесува Ројтерс. Акцијата е спроведена воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Орки, познати и како „китови убијци“, потонале едрилица што пловела меѓу Шпанија и Мароко, што е последен во серијата чести „напади“ на чамци регистрирани од летото 2020 година и прв во кој бродот завршил потопен. Loading… Едрилицата „Grazie Mamma II“ потона за време на спасувањето на екипажот во Гибралтарскиот теснецПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 50.000 станбени згради беа целосно или делумно уништени во разорниот земјотрес што го погоди Мароко. Loading… Во четврток, на 14 септември, се одржа вонреден состанок под претседателство на кралот Мохамед Шести со цел да се активира програмата за вонредни состојби и да се задоволат потребите од прифатилишта за жртвитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Безбедносните камери инсталирани на куќа во југозападниот марокански град Агадир снимија блесок сина светлина што се појави на небото три минути пред разорниот земјотрес од 6,8 степени според Рихтеровата скала што ги погоди селата во планините 72 километри јужно од главниот град на земјата, Маракеш. Loading… Земјотресот во Мароко досегаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 100.000 деца се во опасност од силен земјотрес во Мароко, објави УНИЦЕФ. Loading… Агенцијата на ОН истакна дека веќе мобилизирала хуманитарен персонал за да обезбеди итна помош на терен во координација со властите. Во соопштението се предупредува дека последователните потреси во наредните денови и недели ќе ги изложат наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во петокот вечерта, Мароко беше погоден од силен земјотрес каков што земјата не се сеќава. Loading… Според последните податоци загинале над 2.600 лица, а не може да се претпостави колкав е обемот на материјалната штета. Веднаш штом се појави веста за земјотресот, понуди за помош пристигнаа од целиот свет. Сепак,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во земјотресот што минатата недела го погоди Мароко се искачи на над 2.800, а повеќе од 2.500 луѓе се повредени. Loading… Мароканската државна телевизија објави дека досега се пронајдени 2.862 жртви, додека 2.562 лица се повредени, пренесува Ројтерс. Спасувачите рекоа дека повеќето од традиционалните жртвени куќи направениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во врска со катастрофалниот земјотрес што го зафати Мароко, согласно ангажманот и на амбасадата на Република Северна Македонија во Каиро, двајца наши државјани кои се наоѓаа во камп во Маракеш, пристигнати се во Мадрид и во добра здравствена состојба. Се очекува нивно упатување кон своите домови во многу скоро време.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се појави видео на кое се гледа моментот кога силен земјотрес го прекина музичкиот настап на свадба во Мароко. Loading… На видеото се гледа како пејачот и другите музичари ја напуштаат сцената и истрчуваат низ вратата на церемонијата во Маракеш, пишува Би-Би-Си. Според последните информации, најмалку 2.122 лица загинале, аПрочитај повеќе