Зошто разурнатото Мароко упорно одбива странска помош?

Сподели со своите пријатели

Во петокот вечерта, Мароко беше погоден од силен земјотрес каков што земјата не се сеќава.

Loading...

Според последните податоци загинале над 2.600 лица, а не може да се претпостави колкав е обемот на материјалната штета.

Веднаш штом се појави веста за земјотресот, понуди за помош пристигнаа од целиот свет.

Сепак, таа земја досега беше многу селективна во однос на тоа што одлучи да прифати, пишува Index.hr.

Во вчерашното соопштение на МВР се наведува дека Мароко „во оваа конкретна фаза одговори на понудите за поддршка од пријателските нации: Шпанија, Катар, Обединетото Кралство и Обединетите Арапски Емирати“.

Шпанија испрати единица за пребарување и спасување со кучиња трагачи, а Обединетото Кралство испрати сличен тим, но се отворија прашања зошто Мароко бавно прифаќаше други понуди.

Одбиена помош од Французите, Германците…

Француската помош е на подготвеност, но шефот на хуманитарната организација за спасување, рече дека неговите хуманитарни работници не добиле зелено светло од мароканската влада, пренесе новинската агенција АФП.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поплави во Кина. Се урна мост, 11 загинати и 30 исчезнати (ВИДЕО)

Алжир, кој ги прекина дипломатските врски со северноафриканскиот сосед пред две години, рече дека може да испрати 80 специјализирани спасувачи од своите сили за цивилна заштита.

Loading...

Имаше и понуди од САД, Тунис, Турција и Тајван, меѓу другите.

Но, одлуката за тоа каква помош да се прифати е заглавена за прашањата на суверенитетот и геополитиката.

Односите меѓу Франција и Мароко се затегнати, делумно како резултат на обидите на францускиот претседател Емануел Макрон да се зближи со Алжир.

Мароко ја одби понудената помош од Германија, а Берлин веднаш се обиде да каже дека одлуката не е од политичка природа.

„Германија не гледа индикации дека одлуката на Мароко да ја одбие помошта од Берлин е од политичка природа“, изјави портпаролот на германското федерално министерство за надворешни работи.

„Дипломатските односи меѓу Германија и Мароко се добри“, рече тој, додавајќи дека мароканската страна ѝ се заблагодари на Германија за понудената помош.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕКСПЛОЗИЈА НА БРОД! Најмалку 40 лица загинаа

„Сигурен сум дека тие многу внимателно размислувале за тоа кои сили можат да бидат распоредени каде и како можат да стигнат таму, какви транспортни способности се достапни, на пример“, рече тој.

„Несоодветна контроверзија“

Француските власти се обидоа да ја омаловажат секоја идеја дека нивната понуда била одбиена.

Loading...

„Ова е несоодветна полемика“, рече министерката за надворешни работи, Кетрин Колона, а пренесе новинската агенција Ројтерс.

„Подготвени сме да му помогнеме на Мароко. Тоа е суверена одлука на Мароко и на нив е да одлучат“, рече таа.

Мароко вели дека сака да ја задржи контролата и не сака да ризикува потенцијално хаотична ситуација со десетици земји и организации кои доаѓаат да помогнат.

„Некоординацијата во такви случаи би била контрапродуктивна“, велат тамошните власти.

Но, владиниот критичар и активист Маати Мунџиб рече дека тоа е погрешен одговор кога е очајно потребна помош, особено во оддалечените области.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја продолжува да емитува пропагандни преноси против Северна Кореја

„Ова не е време да се одбие помош“

„Мислам дека навистина е грешка да се инсистира на суверенитет и национална гордост. Ова не е моментот да се одбие бидејќи помошта е неопходна, дури и развиените земји прифаќаат надворешна помош во катастрофи“, рече тој за Би-Би-Си.

Хосам Елшаркави, регионален директор за Блискиот Исток и Северна Африка за Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина (IFRC), не сакаше да ги критикува мароканските власти во толку тешко време, но тврдеше дека неизбежно ќе биде потребна поголема помош однадвор.

Организацијата дава пари на локалниот огранок на Црвената полумесечина, но ИФРЦ има и специјалистички тимови на подготвеност, подготвени да заминат во земјата.

Loading...

„Имаме 30-годишно искуство во овие сценарија, ги знаеме правилата – ќе им треба меѓународна помош“, рече тој.

„Локалниот одговор направи фантастична работа до денес, но веќе третиот ден тие се исцрпени и ќе им треба поголема помош“, рече Елшаркави.