Мариуш Блашчак

Сподели со своите пријатели

Германија доби официјално полско барање за испорака на германски тенкови „Леопард“ во Украина, рече полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак, а неговиот германски колега Борис Писториус ги охрабри земјите што ги имаат да почнат да ги обучуваат украинските војници на нив. Loading… Германскиот министер за одбрана Борис Писториус изјави декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Илјадници полски граѓани на возраст од 15 до 65 години ќе поминат воена обука оваа зима, изјави во понеделникот министерот за одбрана Мариуш Блашчак. Loading… Во телевизиското обраќање до нацијата, Блашчак истакна дека што е можно повеќе луѓе треба да поминат обука во случај на можна криза. Тој истакна декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак најави дека германскиот систем за противвоздушна одбрана (ПВО) Патриот ќе биде инсталиран на територијата на Полска, откако Берлин одби да го испрати тој систем во Украина. Loading… – Разочаран сум затоа што, по разговорите со Министерството за одбрана на Германија, моравме да се откажемеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полска привремено ќе подигне бодликава жица висока два и пол метри на границата со Русија, што, како што изјави денеска министерот за одбрана Мариуш Блашчак, е реакција на отворањето на Калининградската област за летови од Блискиот Исток и Северна Африка. Loading… „Во врска со ова, денеска веќе почнува да сеПрочитај повеќе