Блашчак: Треба да се направи минско поле на границата на Полска со Русија и Белорусија

Сподели со своите пријатели

Поранешниот министер за одбрана на Полска Мариуш Блашчак изјави дека, како дел од зајакнувањето на полската граница, треба да се создаде минско поле на границата со Русија и Белорусија.

Loading...

Блашчак рече дека пред тоа Полска треба да се повлече од Договорот од Отава, чија цел е да се елиминира употребата на противпешадиски мини како средство за вооружена борба.

Блашчак, кој сега е шеф на пратеничката група на опозициската партија Право и Правда (ПиС), на прес-конференција во средата во Сејм рече дека полската влада нема контрола врз ситуацијата во врска со миграциската криза.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Унгарија е подготвена да биде платформа за преговори за украинскиот конфликт

Со цел да се зголеми безбедноста на полската граница, Блашчак предложи во име на својата партија да се зголеми бројот на граничари и да се воведат случајни проверки на границата со Германија за да се спречи, како што наведе, Берлин да префрла мигранти во Полска, објави полскиот портал Defence 24 .

Според мислењето на Блашчак, треба да се воведе забрана за влез на претставници на невладини организации во тампон зоната на полската граница и да се изврши ревизија во врска со финансирањето на невладините организации активни на источната граница на земјата.

Тој оцени дека невладините ја попречуваат работата на војниците и граничарите и придонесуваат за шверц на луѓе во Европа преку полската источна граница.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гершкович на сослушување во Екатеринбург под обвинение за шпионажа

Блашчак смета и дека Полска треба да го напушти пактот на ЕУ за миграција бидејќи смета дека договорот е исклучително опасен за безбедноста на неговата земја.

„Миграциската криза нè погодува од источната граница, која илегално ја минуваат мигрантите, како и од западната граница, преку која мигрантите илегално минуваат на полска страна и ги префрлаат германските служби“, рече Блашчак.

Loading...

Тој вели дека Полска не смее да дозволи да и се случи она што се случува во западноевропските земји каде, како што наведе, „некои окрузи се уште се надвор од контролата на државните служби“.