Култура

Сподели со своите пријатели

Во Уметничката галерија при НУ Музеј Куманово во понеделник со почеток во 19:30 часот ќе се одржи завршната изложба од програмата „Мини уметници“. Loading… Станува збор за програма наменета за деца од 6 до 10 години каде што учат да цртаат и сликаат, да употребуваат различни техники и креативност. СитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По повод 10.години од постоењето на КУД „Српски вез“, Националниот ансамбл на Србија „Коло“ ќе одржи свој целовечерен концерт во НУЦК „Трајко Прокопиев“ во Куманово во сабота од 19:00 часот. Loading… Домаћин и организатор на концертот е КУД „Српски вез“. Домаќините ќе се представат со неколку свои кореографии. Овој концертПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово во четврток со почеток од 20 часот ќе биде отворена традиционалната ликовна изложба „Самоуки 2023“. Loading… Ова е 33 издание на оваа манифестација од отворен карактер којашто има за цел да ги претстави делата на неакадемските ликовни уметнициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Книгата „Што ми остана од тебе“ од авторката Ана Љубиќ ќе биде промовирана вечерва во Занаетчискиот дом Куманово во 19:30 часот. Loading… Љубиќ е студент на Филолошкиот факултет, на Катедрата за македонска книжевност и култура. Таа пишува од своите детски денови песнички за деца кои прераснуваат во поинакви емотивни стихови,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Театар Куманово и Драматично куклениот театар – „Иван Радоев“ од Плевен, Бугарија, денеска потпишаа меморандум за соработка кој, меѓудругото, предвидува и реализација на заеднички претстави. Loading… – Се надеваме дека во периодот што следува ќе имаме плодна соработка со овој театар и сугрен сум дека ќе направиме успешна соработка заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Центарот за култура „Трајко Прокпиев“ Куманово во среда на 31 мај гостува Драматично куклениот театар – Иван Радоев од град Плевен, Република Бугарија. Loading… Тие пред кумановската публика ќе ја одиграат својата театарска претстава – дуо драма ,,Еден маж и една жена“. За време на гостувањето во Куманово, директорот,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„ФИЛМАЈ” 2023 фестивалот на краток филм – Куманово ќе се одржи на 30 и 31 мај 2023 (вторник и среда), во Занаетчиски дом – Куманово. Loading… Двете вечери на петтото издание на фестивалот ќе бидат со почеток во 20 часот. На ФИЛМАЈ 2023 ќе бидат прикажани 16 филма. Наградени филмовиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во рамки на меѓународниот фестивал, „Денови на прозата“ кој се одржува во НУЦК „Трајко Прокопиев“ Куманово, денеска се одржа работилница за деца со авторката Јулијана Величковска. Loading…     На интерактивното читање на книгата за деца „Ведра“ од Величковска, присуствуваше и министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска. Децата уживаа воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово вечерва започнува второто издание на Меѓународниот фестивал „Денови на прозата“. Loading… Дводневниот фестивал кој ќе собере еминентни автори од Македонија и регионот, е во организација на НУЦК „Трајко Прокопиев“, а со финансиска поддршка на Министерството за култура. Вечерва кумановската публика ќе имаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово и годинава го организира Меѓународниот фестивал „Денови на прозата“, чие второ издание ќе се одржи на 25 и 26 мај, годинава. Loading… Како што иноформираат од Центарот за култура „Трајко Прокопиев“, првото издание на фестивалот минатата година, беше одлично прифатен од посетителите иПрочитај повеќе