истражување

Сподели со своите пријатели

Научниците во вторник објавиле дека забележале најниска температура на Земјата некогаш измерена, јавува Анадолу агенцијата. Користејќи сателитски податоци, истражувачите откриле дека во низата на долината во ледениот појас на источниот дел од Антарктикот достигната е температура од минус 98 степени целзиусови. Русите откриле дека Антарктикот не е она што ниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Населението на Западна Европа значително расте благодарение на миграциите и доселувањето, додека источна Европа има проблем со демографијата поради заминувањето на жителите. Најновата анализа на Австриската академија на науки и Демографскиот институт од Виена се занимава со развојот на населението во Европа помеѓу 1990. и 2017. година, земајќи ги предвидПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мистериозен вид на изумрен мајмун, нов за научниците, откриен е во древната кинеска гробница, а научниците сметаат дека луѓето уште во дамнешни времиња ги довеле овие мајмуни до истребување. Гибонот веќе е изумрен, што укажува на тоа дека луѓето ги истребувале приматите и многу пред модерното доба, пренесува ВВС, наведувајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поголемиот дел од нас знаат дека колку и да сме радознали, едностано постојат места до кои не е лесно или е невозможно да се дојде, а островот Сурстеј е едно од нив. Овој мистериозен вулкански остров се наоѓа во северниот дел на Атлантскиот океан, на околу 32 километри јужно одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Научниците откриле убедливи докази дека Месечината е прекриена со вода и дека дури има и доволно да се одржи колонија. Во август минатата година истражувачи од Браун Универзитетот откриле огромни области подземна вода на Месечината. Сега постојат докази кои упатуваат на тоа дека водата покрива скоро цела подземна површина одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Паметните луѓе подолго живеат, покажа новото истражување објавено во Британскиот медицински магазин. Научно докажано: Интелигентните луѓе повеќе пцујат Научниците долго ја набљудувале врската меѓу високата интелигенција и подолгиот живот и веруваа дека луѓето кои постигнале високи резултати на тестовите за интелигенција имаат поголема веројатност да бидат образовани и повеќе заработка,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нова студија открива дека постојат голем број луѓе во одредени земји кои не поседуваат значителено знаење за некои од најважните животни прашања. Во кои земји се живее најдобро? Русија и САД ја губат репутацијата (видео) Loading… Студијата на компанијата „Ipsos MORI“ анкетирала вкупно 29.133 лица ширум светот поставувајќи им прашањаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ДНК анализата на 10.000 години старите посмртни остатоци открила дека „Човекот од Чедар“ имал значително потемен тен отколку што претходно се мислело. Мажот исто така имал сини очи и темна, кадрава коса. Во Египет откриена гробница стара 4.400 години (ФОТО) Loading… Претходните реконструкции кои не биле засновани на ДНК анализа,Прочитај повеќе