Градилиште во Помпеја открива антички римски методи на градба

Сподели со своите пријатели

Археолозите открија античко градилиште во Помпеја што фрла светлина врз градежните техники што ги користеле Римјаните за изградба на иконски градби како што се Колосеумот и Пантеон, соопшти италијанското Министерство за култура.

Loading...

Градилиштето било отворено веројатно се до ерупцијата на вулканот Везув во 79 година од нашата ера, уништувајќи ја Помпеја, се вели во соопштението на Министерството.

Археолозите пронајдоа работни алатки, наредени ќерамиди, варовнички тули и купишта вар и камења што се користат за ѕидање.

Римјаните имале оригинална техника за производство на цемент, соопшти Министерството, повикувајќи се на наодите на археолозите кои работат со истражувачи од Технолошкиот институт во Масачусетс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НЕСЕКОЈДНЕВНА СЦЕНА: Еве како изгледа кога сте под вода додека има земјотрес! (ВИДЕО)

 

Parco Archeologico di Pompei

 

На локалитетот Помпеја, откриен дури во 16 век, цветаат археолошки активности насочени кон запирање на годините на распаѓање и запоставување.

Се чини дека бетонот е направен со „топло мешање“, каде живата вар најпрво била измешана со вулканска пепел, со додадена вода непосредно пред да се подигнат ѕидовите.

Loading...

Тоа значело дека при изградбата на ѕидовите, мешавината од вар, пепел и камења била сè уште жешка поради топлинската реакција која помогнала да се исуши побрзо, намалувајќи го времето на градба на конструкцијата.

Габриел Цухтригел, директор на локацијата Помпеја, рече дека најновото откритие „ни помага да разбереме многу аспекти на големата Римска империја, а не само употребата на бетон“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова се најбизарните барања за последниот оброк на затворениците осудени на смрт

„Без бетон, не би ги имале Колосеумот, Пантеонот или бањите во Каракала“, рече тој.

Археолозите пронајдоа и садови за складирање на амфори кои се користат за „гаснење“ на вар што се користи за малтерисување, како и за складирање на други алатки, од оловни стеги што се користат за држење на совршено вертикален ѕид, до железни мотики за подготовка на малтерот и обработка на вар.