Ирина Верешчук

Сподели со своите пријатели

Украинците тврдат дека во понеделникот уништиле руски ракетен систем на руска територија користејќи оружје што им го доставувал Западот. Loading… Фотографија од нападот ја објави министер во украинската влада. „Прекрасно гори. Тоа е руски С-300. На руска територија. Првите денови по дозволата за употреба на западно оружје на непријателска територија“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Ги советувам Украинците на привремено окупираните територии да одат во трети земји или да се подготват“, изјави украинската вицепремиерка Ирина Верешчук на Телеграм без дополнително објаснување. Loading… „Знаете што да правите, грижете се за себе и за вашите деца. Окупаторските службеници сè уште имаат време да си заминат“, додаде таа.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук ги повика Русите да не посвојуваат деца за кои рече дека биле украдени од Украина за време на војната и депортирани во Русија. Loading… Верешчук на својот канал Телеграм изјави дека сирачињата биле украдени во Украина и наводно биле дадени на посвојување во Русија. Таа додадеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Потпретседателот на украинската влада и министерка за реинтеграција на привремено окупираните територии, Ирина Верешчук, денеска ги повика цивилите веднаш да го евакуираат Бахмут. Loading… – Апелирам до цивилите кои сѐ уште се во Бахмут… мора веднаш да се евакуирате“, напиша таа на нејзиниот канал на Телеграм. Според неа, во градотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вицепремиерката на Украина, Ирина Верешчук, апелираше до граѓаните кои живеат во странство да не се враќаат во Украина во текот на зимата за да заштедат струја од зградите кои беа тешко оштетени од руските сили. Loading… – Мораме да ја преживееме зимата, но, за жал, мрежите не можат да јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската влада ги советува луѓето од конфликтните зони на истокот и југот на земјата да избегаат пред почетокот на студеното време. Loading… „Повикувам на евакуација на Доњецк, Херсон, Запорожје и дел од регионот Харков пред почетокот на студеното време“, изјави во средата за украинската телевизија вицепремиерката Ирина Верешчук. „Оние штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Институтот за проучување на војната објави нова анализа за ситуацијата во Украина. Loading… Тие тврдат дека руските сили ќе се обидат да ги изгладнат преостанатите украински бранители во фабриката за челик Азовстал.   Украина побара велигденско примирје, Русија одби   Рускиот претседател Владимир Путин и министерот за одбрана Сергеј ШојгуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина постигна прелиминарен договор со Русија за воспоставување хуманитарен коридор кој би ги евакуирал жените, децата и постарите лица од опколениот пристанишен град Мариупол, соопшти денеска вицепремиерката на Украина Ирина Верешчук. Loading… „Имајќи ја предвид катастрофалната ситуација во Мариупол, тоа ќе биде во фокусот на нашите денешни активности“, напиша ВерешчукПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија ѝ предаде на Украина 60 војници и 16 цивили во замена за воени заробеници, изјави денеска вицепремиерката на Украина Ирина Верешчук. Loading…   Москва протера 15 холандски дипломати   „Ова беше петта размена на воени заробеници. Вкупно 76 лица“, рече Верешчук, пренесува Ројтерс.   Мизинцев: Нека си заминат цивилитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вицепремиерката на Украина Ирина Верешчук соопшти дека денеска е одржана четвртата размена на воени заробеници со Русија. Loading… Верешчук изјави дека денеска се ослободени вкупно 30 државјани на Украина. Таа на својот канал Телеграм прецизираше дека биле разменети пет офицери и 17 војници.   И Трамп руската инвазија ја наречеПрочитај повеќе