Ирина Верешчук

Сподели со своите пријатели

Потпретседателот на украинската влада и министерка за реинтеграција на привремено окупираните територии, Ирина Верешчук, денеска ги повика цивилите веднаш да го евакуираат Бахмут. Loading… – Апелирам до цивилите кои сѐ уште се во Бахмут… мора веднаш да се евакуирате“, напиша таа на нејзиниот канал на Телеграм. Според неа, во градотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вицепремиерката на Украина, Ирина Верешчук, апелираше до граѓаните кои живеат во странство да не се враќаат во Украина во текот на зимата за да заштедат струја од зградите кои беа тешко оштетени од руските сили. Loading… – Мораме да ја преживееме зимата, но, за жал, мрежите не можат да јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската влада ги советува луѓето од конфликтните зони на истокот и југот на земјата да избегаат пред почетокот на студеното време. Loading… „Повикувам на евакуација на Доњецк, Херсон, Запорожје и дел од регионот Харков пред почетокот на студеното време“, изјави во средата за украинската телевизија вицепремиерката Ирина Верешчук. „Оние штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Институтот за проучување на војната објави нова анализа за ситуацијата во Украина. Loading… Тие тврдат дека руските сили ќе се обидат да ги изгладнат преостанатите украински бранители во фабриката за челик Азовстал.   Британско разузнавање: Путин мораше да се откаже од нападот на Азовстал, еве кои се причините   РускиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина постигна прелиминарен договор со Русија за воспоставување хуманитарен коридор кој би ги евакуирал жените, децата и постарите лица од опколениот пристанишен град Мариупол, соопшти денеска вицепремиерката на Украина Ирина Верешчук. Loading… „Имајќи ја предвид катастрофалната ситуација во Мариупол, тоа ќе биде во фокусот на нашите денешни активности“, напиша ВерешчукПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија ѝ предаде на Украина 60 војници и 16 цивили во замена за воени заробеници, изјави денеска вицепремиерката на Украина Ирина Верешчук. Loading…   Унгарија нема да испорача оружје во Украина   „Ова беше петта размена на воени заробеници. Вкупно 76 лица“, рече Верешчук, пренесува Ројтерс.   Мизинцев: Нека сиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вицепремиерката на Украина Ирина Верешчук соопшти дека денеска е одржана четвртата размена на воени заробеници со Русија. Loading… Верешчук изјави дека денеска се ослободени вкупно 30 државјани на Украина. Таа на својот канал Телеграм прецизираше дека биле разменети пет офицери и 17 војници.   Гувернер на руски регион: Украинците пукаатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук соопшти дека денеска е постигнат договор за девет хуманитарни коридори за евакуација на цивили, јавува Анадолија. Loading… Како што рече таа, цивилите во конфликтните зони можат да преминат во безбедните зони преку девет коридори.   Ако Финска и Шведска влезат во НАТО, Русија ќе распореди нуклеарноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Киев и Москва договорија девет хуманитарни коридори за евакуација на луѓето од источните региони на источна Украина, вклучително и пет во областа Луганск, изјави заменик-премиерката на Украина Ирина Верешчук, јави Танјуг. Loading…   Украински функционер: Руската офанзива во Донбас веќе започна   Меѓу другото, планиран е и хуманитарен коридор заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските власти во петокот најавија дека сакаат да воспостават десет хуманитарни коридори за евакуација на цивили, но цивилите од Мариупол ќе мора да користат приватни возила. Loading… Според вицепремиерот на Украина Ирина Верешчук, треба да се воспостават коридори на југот и на истокот на земјата, пренесува Ројтерс.   Украина: ИмамеПрочитај повеќе