Руските сили ќе се обидат да ги изгладнат преостанатите украински бранители во фабриката за челик

Сподели со своите пријатели

Институтот за проучување на војната објави нова анализа за ситуацијата во Украина.

Loading...

Тие тврдат дека руските сили ќе се обидат да ги изгладнат преостанатите украински бранители во фабриката за челик Азовстал.

 

Британско разузнавање: Путин мораше да се откаже од нападот на Азовстал, еве кои се причините

 

Рускиот претседател Владимир Путин и министерот за одбрана Сергеј Шојгу прогласија победа во битката кај Мариупол на 21 април и покрај континуираното присуство на украинските сили во фабриката за челик Мариупол.

На состанокот Путин му наредил на Шојгу да ги запре нападите на челичарницата за да ги ограничи руските жртви, тврдејќи дека руските сили веќе го окупирале целиот град.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ворнок победи во Џорџија, демократите го потврдија мнозинството во Сенатот

Кремљ (сè уште нецелосно) ќе го претвори заземањето на Мариупол во голема победа во Украина за да компензира за запрените или неуспешни руски офанзиви на друго место, се вели во анализата.

Loading...

 

Украинските борци го држат последното упориште во Мариупол откако Путин прогласи победа

 

Во четвртокот градоначалникот Вадим Бојченко повика на прекин на огнот во Мариупол за да се евакуираат цивилите, а украинската вицепремиерка Ирина Верешчук изјави дека во фабриката за челик има околу 1.000 цивили и 5.000 војници, вклучувајќи ги и ранетите.

Институтот за проучување на војната истакнува дека руските сили наместо да упаднат, ќе се обидат да ја преземат контролата врз фабриката за челик со изгладнување.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Потпретседателката на Аргентина осудена на шест години затвор