Холокауст

a black square button with a white x on it

Сподели со своите пријатели

Социјалната мрежа Х, порано позната како Твитер, ја отстрани објавата за негирање на Холокаустот по критиките од музејот во Аушвиц. Loading… X првично објави дека објавата не ги прекршила правилата. Навредливата публикација беше одговор на публикацијата на музејот за тригодишно еврејско девојче убиено во гасните комори на концентрациониот логор. ИзбришанатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јозеф Шиц, најстариот осуден за злосторства извршени за време на Холокаустот, почина на 103-годишна возраст. Loading… Шиц беше прогласен за виновен минатиот јуни за помагање во ликвидацијата на илјадници затвореници во нацистичкиот концентрационен логор Заксенхаузен, во близина на Берлин, помеѓу 1942 и 1945 година, јавува Би-Би-Си. Сепак, иако беше осуденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска го повлече обвинението што го изнесе вчера дека Израел извршил „50 холокаусти“ врз Палестинците во текот на годините, тврдејќи дека имал намера само да ги истакне израелските „злосторства“. Loading… Изјавата на Абас дадена на заедничката прес-конференција со германскиот канцелар Олаф Шолц во Берлин беше критикуванаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска го изрази своето незадоволство од изјавите на палестинскиот претседател Махмуд Абас, за кои германскиот лидер рече дека го намалуваат значењето на холокаустот. Loading… „За нас Германците, секое релативизирање на посебноста на Холокаустот е неподносливо и неприфатливо. Згрозен сум од безобразните изјави на палестинскиот претседател МахмудПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гудрун Брувиц, ќерка на Хајнрих Химлер, работела за германската разузнавачка служба БНД од 1961. до 1963. година, потврдила агенцијата. Бурвиц, ќерка на архитектот на Холокаустот и сама нацист до смрт, била вработена во БНД во место близу Минхен, но под друго име, пренесува Индепендент. Нејзината работа за западногермснакта разузнавчка слубжаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Познатиот нацистички министер за пропаганда Јозеф Гебелс сонувал, како Адолф Хитлер, Германија да направи брод поголем и посилен од познатиот Титаник. По еден век пронајдени остатоци од „Чилеанскиот Титаник“: Мистеријата конечно ќе биде решена (видео) Loading… Мисијата била спроведена во дело, но никој од врвот на Третиот Рајн не сонувалПрочитај повеќе