Германскиот Титаник имал потрагична судбина од вистинскиот: Нацистичка елита тргнала на последното патување (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Познатиот нацистички министер за пропаганда Јозеф Гебелс сонувал, како Адолф Хитлер, Германија да направи брод поголем и посилен од познатиот Титаник.

По еден век пронајдени остатоци од „Чилеанскиот Титаник“: Мистеријата конечно ќе биде решена (видео)

Loading...

Мисијата била спроведена во дело, но никој од врвот на Третиот Рајн не сонувал дека бродот „Кап Аркона“ ќе доживее судбина полоша и од познатиот претходник.

Последните шокантни фотографии од Титаник кои долго биле криени од јавноста (фото+видео)

До Јужна Америка за 15 дена

„Кап Аркона“ на прекуокеанското патување тргнал во 1927. година. Германците и останатите Европјани, припадници на највисоката класа, бродот ги превезувал до Јужна Америка за само 15 дена.

https://youtu.be/zizGGqEpWNY

Германците го нарекувале „Пловечка палата“, а Гебелс сакал во некој момент да сними своја верзија на „Титаник“. Сценариото одело во прилог на тоа што Евреите и Британците биле виновни за потопување на најпознатиот брод на сите времиња.

По 105 години откриени телеграми од Титаник: Што навистина се случило со лешевите на патниците?

Филмот никогаш не е снимен затоа што режисерот бил погубен поради проблеми со алкохол и прекорачување на буџетот.

 

 

Бродот пред Втората светска војна полека почнал да тоне. Истиот оној брод кој дотогаш имал 500 членови на екипажот и далеку повеќе патници.

Најголемата мистерија на Титаник која до денес остана неразјаснета

Loading...

Војниците го користеле се до пред крајот на војната, а тогаш послужил за бекство на нацистите од подрачјето на Западна Европа.

Титаник не потонал поради санта мраз? Тајни документи ја откриваат шокантната вистината (видео)

Последното патување

„Кап Аркона“ на последното патување тргнал во јануари 1945. година. Со наредба да се уништат сите докази за постоењето на Холокаустот, капетанот на бродот Јоханес Герц на бродот понел 5.000 затвореници.

Тоа не биле обични затвореници, иако имало и такви, туку обично руски заробеници над кои нацистичкит елекари за време на војната вршеле експерименти.

Пронајден ѓердан на Титаник кој крие уште потажна приказна од онаа на филмот (видео)

Капетанот Герц забележал дека од бродот се отстранети сите чамци за спасување, а немало ниту вода за пиење за затворениците. Му било јасно дека тоа е нивното, а можеби и неговото последно патување.

Пронајден последниот брод кој превезувал робови?

Кога му било кажано да се врати од патот и да превезе втора тура затвореници, Герц извршил самоубиство.

 

 

Вториот капетан го извел „Кап Аркона“ на следната последна пловидба кон Скандинавија кога насред океанот забележал британски „тајфуни“ како кружат над неговата глава.

ХИТЛЕР Е ЖИВ: 128-годишен старец тврди дека е нацистичкиот лидер (видео)

Loading...

„Тајфуните“ добиле наредба да го чистат Балтикот од нацистите. Британците го забележале бродот и не знаејќи дека на него има само затвореници отвориле „пријателски оган“.

Ова е „Енигма“ – тајната нацистичка машина за кодирање (фото)

Загинале 4.750 затвореници. Преживеале 350 од нив. Британските пилоти добиле наредби да пукаат и на преживеаните на палубата, каде ги забележале.

Новинар на BBC ја откри тајната: Оваа банка некогаш перела пари за нацистите, а денес… (видео)

Така се затворил хоророт на „Кап Аркона“ која од еден симбол за нацистичка Германија станал пловечки ужас поради што и денес се смета за веројатно најлошото загинување на море било кога.

Leave a Reply