Абас го повлече тврдењето за 50 холокаусти

Сподели со своите пријатели

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска го повлече обвинението што го изнесе вчера дека Израел извршил „50 холокаусти“ врз Палестинците во текот на годините, тврдејќи дека имал намера само да ги истакне израелските „злосторства“.

Loading...

Изјавата на Абас дадена на заедничката прес-конференција со германскиот канцелар Олаф Шолц во Берлин беше критикувана во Израел, САД, Германија, а беше критикувана и од Шолц, кој и самиот се најде на удар на критиките затоа што молчел кога слушнал што рекол Абас.

По критиките, Абас во изјавата пренесена од официјалната палестинска новинска агенција Вафа потврди дека „холокаустот е најгрозоморното злосторство во модерната човечка историја“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ученички го симнаа хиџабот во Иран во знак на протест

Како што беше нагласено, „намерата на неговиот одговор не беше да ја негира посебноста на холокаустот што се случи во минатиот век и најостро го осудува“.

Во соопштението се додава дека Абас, зборувајќи за злосторства, мислел на злосторствата и масакрите извршени од израелските сили врз палестинскиот народ од создавањето на Израел.

„Овие злосторства не престанаа до денес“, се заклучува во соопштението.

Создавањето на државата Израел во 1948 година и раселувањето на израелските Арапи што следеше е она што Палестинците го нарекуваат Накба (катастрофа), потсетуваат израелските медиуми.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Станбена зграда се урна во Турција по експлозија на гас

Израелската информативна веб-страница Ynet, без да наведе извори, објави дека изјавата на Абас е објавена по „силен притисок“ од Израел и дека кабинетот на израелскиот министер за одбрана Бени Ганц испратил „силна порака“ дека изјавата на Абас е неприфатлива и побарала од него да ја повлечете.

Loading...

Други израелски медиуми објавија дека израелскиот премиер Јаир Лапид разговарал со високиот советник на Абас Хусеин ал Шеик и побарал извинување.

Абас ја даде контроверзната изјава како одговор на новинарско прашање за претстојната годишнина од масакрот во Минхен пред половина век, во кој беа убиени 11 израелски спортисти и еден германски полицаец.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова е европска земја со најмногу должници

Членови на палестинската екстремистичка организација Црн септември влегле во Олимпиското село и земале заложници.

Во времето на нападот, Црн септември беше поврзан со партијата Фатах на Абас.

На прашањето дали планира да им се извини на Германија и Израел за нападот, Абас одговори со цитирајќи обвинувања за злосторства извршени од Израел од 1947 година.

„Ако сакаме да го испитаме минатото, продолжи. Имам 50 масакри што ги изврши Израел… 50 масакри, 50 холокаусти“, рече Абас, последниот збор изговорен на англиски.