Путин се јави, но не кажа ниту збор за смртта на Пригожин!

Сподели со своите пријатели

Земјите членки на БРИКС, Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафриканската Република, собрани на самитот во Јоханесбург во средата, начелно се договорија за проширување на блокот, така што на иден собир се очекува прием на нови членки.

Loading...

Во четвртокот, рускиот претседател Владимир Путин се обрати на самитот и му се заблагодари на јужноафриканскиот претседател Кирил Рамафоза за водењето на состанокот и неговите напори за проширување на блокот.

БРИКС одлучи да покани шест земји – Аргентина, Египет, Иран, Етиопија, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати – да станат нови членки на групата, пишува Гардијан.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Медведев: Русија ја туркаат во Трета светска војна

Путин зборуваше онлајн, но не кажа ниту збор за фаталната авионска несреќа во Русија во која загина лидерот на Вагнер, Евгениј Пригожин.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.