Сопругот на естонската премиерка поврзан со Русија, се бара нејзина оставка

Сподели со своите пријатели

Од естонската премиерка Каја Калас е побарана оставка, бидејќи нејзиниот сопруг е косопственик на компанија која работи во Русија.

Loading...

Два големи естонски весници ја повикаа да поднесе оставка, а две анкети покажаа дека мнозинството од испитаниците веруваат дека таа треба да се повлече, пренесува Ројтерс.

Калас рече дека не верува дека компаниите на нејзиниот сопруг направиле нешто лошо, додека нејзиниот сопруг рече дека го продава својот удел во компанијата.

Калас, кој ги повика европските компании да ги прекинат врските со Москва, беше главен критичар на Русија во Европската унија и НАТО, а некои го гледаа како потенцијален иден генерален секретар на алијансата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ ги продолжи санкциите против Москва

Естонскиот јавен радиодифузен сервис ERR оваа недела објави дека Stark Logistics, естонска компанија во која сопругот на Калас, Арво Халик, индиректно поседува 25 отсто од акциите, испорачува спреј во Русија, во сопственост на друга естонска компанија.

Од почетокот на војната во Украина, таа фабрика заработила милион и пол евра, објави естонскиот дневен весник „Еести Паевалехт“.

Калас им кажа на новинарите дека иако немала детално знаење за зделките на нејзиниот сопруг, таа била задоволна од неговото објаснување дека компанијата само помагала на друга додека нејзините операции во Русија биле затворени.

Водечкиот дневен весник во Естонија „Постимес“ во уводнички текст објави дека премиерката избегнува одговорност.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Х ја реактивираше сметката на Јулија Навалнаја

„Не добивме никакви одговори во среда или четврток, а нема причина да веруваме дека ќе ги слушнеме во сабота или недела. Затоа „Постимес“ ѝ дава пријателски совет на премиерката да почне да се пакува уште денес за да избегне поголем срам“, пишува весникот.