Естонија: Подготвени сме да ја затвориме границата со Русија

Сподели со своите пријатели

Естонија е подготвена да ја затвори границата со Русија поради ситуацијата со мигрантите, кои официјален Талин ги гледа како „хибридни напади“ врз Естонија, соопшти денеска естонскиот министер за надворешни работи Маргус Цакна.

Loading...

Тој ја опиша ситуацијата на руско-финската граница како „еклатантен хибриден напад извршен од Русија, со цел да сее нервоза и нестабилност“, пренесува ТАСС.

„Цакна подвлече дека Естонија е подготвена да ја затвори границата со Русија и да се брани од какви било хибридни напади. Министрите на Естонија и други земји изразија солидарност со Финска и рекоа дека се подготвени да и помогнат на Финска доколку е потребно“, соопшти естонското Министерство за одбрана. за надворешни работи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија осуди Украинец на 11 и пол години затвор за шпионажа

Летонскиот министер за внатрешни работи Рихардс Козловскис претходно изјави дека Летонија не планира целосно да ги затвори границите со Русија и Белорусија, како што тоа го направи Финска.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, претходно денеска изјави дека Русија добила нота од Финска за нејзината одлука да го затвори последниот граничен премин од 30 ноември.

Во меѓувреме, некои медиуми објавија дека Полска планира да испрати војници во Финска за да помогне во заштитата на нејзината граница.