Денови на комедија (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Граѓаните на Куманово вчеравечер во НУЦК „Трајко Прокопиев“ ја проследија втората фестивалска вечер од „Денови на комедија“ на чиј репертоар беше Театар Штип. Loading…     Со претставата „Ле кретен“ штипјани ја затворија втората фестивалска вечер за која исто така имаше огромен интерес од публиката.     На големата сценаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со претставата „Ле кретен“ на Театар Штип вечерва во 20 часот продолжува Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading… Како што информираат од НУ Центар за култура „Трајко Поркопиев“ билети за оваа претстава се достапни на билетарницата и граѓаните ќе можат да ги купат по цена од 200 денари воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово вчеравечер беше отворено 26то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading…     „Синиот портокал“ на Театар Велес ја проследија над 600 гледачи на отворањето на фестивалот, кој годинава ќе има 11 претстави од Македонија и регионот.     ФестивалотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со претставата „Синиот портокал“ на Театар Велес утре започнува годинешното издание на фестивалот „Денови на Комедија“ во Куманово. Loading… Од Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ кој е организатор на настанот информираат дека свеченото отворање на фестивалот ќе биде утре со почеток во 20:00 часот. По отворањето веднаш ќе започне иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Точно на пладне утре ќе започне продажбата на билети за годинешното издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ кој се одржува во Куманово. Loading… Билетарницата на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ утре во 12 часот ќе ги пушти во продажба билетите за 11 претстави кои годинава ќе се најдатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претстави од Македонија, Србија, Хрватска и Бугарија годинава годинава ќе се најдат на 11-дневниот Драмски театарски фестивал „Денови на комедија“ во Куманово. Loading… Како што соопшти директорот на НУЦК „Трајко Прокопиев“ Сашо Тодоровски и годинава на публиката ќе ѝ бидат понудени квалитетни претстави од театарите од Македонија и регонот.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Актерот и режисер Коле Ангеловски е ќе го добие признанието Васил Иљоски како лауреат на годинешното издание на Драмскиот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading…     Директорот на Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“, Сашо Тодорвски, на денешната прес конференција рече дека Ангеловски е човекот кој активно билПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово денеска свечено ги додели наградите за најдобрите  од годинешното издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading…     За најдобра претстава беше избрана претставата „Секс и лаги“ на театар Куманово, а денеска наградата ја подигна младата актерска екипа која со истата претставаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Театар Куманово ја доби наградата за најдобра претстава на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading… Стручното жири на фестивалот во состав од: Магдалена Ризова Черних (актерка) и членови на жирито: Драгана Таневска (режисерка), Илија Струмениковски (актер), Петар Андоновски (писател), и Крсто Богојевски (сценограф) донесе одлука кумановската претстава „Секс иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со претставата „Секс и лаги“, Театар Куманово вчеравечер официјално го затвори 25то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading…     Долгиот аплауз и овациите од преполната сала се потврда дека кумановскиот театар и годинава ги оправда очекувањата кои секогаш се најголеми од домаќинот на фестивалот.    Прочитај повеќе