Денови на комедија

Сподели со своите пријатели

Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово денеска свечено ги додели наградите за најдобрите  од годинешното издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading…     За најдобра претстава беше избрана претставата „Секс и лаги“ на театар Куманово, а денеска наградата ја подигна младата актерска екипа која со истата претставаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Театар Куманово ја доби наградата за најдобра претстава на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading… Стручното жири на фестивалот во состав од: Магдалена Ризова Черних (актерка) и членови на жирито: Драгана Таневска (режисерка), Илија Струмениковски (актер), Петар Андоновски (писател), и Крсто Богојевски (сценограф) донесе одлука кумановската претстава „Секс иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со претставата „Секс и лаги“, Театар Куманово вчеравечер официјално го затвори 25то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading…     Долгиот аплауз и овациите од преполната сала се потврда дека кумановскиот театар и годинава ги оправда очекувањата кои секогаш се најголеми од домаќинот на фестивалот.    Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со претставата „Секс и лага“ на Театар Куманово вечерва во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ официјално завршува 25то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading… Станува збор за претстава во режија на Драгана Таневска, а според текст на Марк Камолети. Во претставата играат Марко Трајковиќ, Сања Русеска, ЖаркоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановската публика ќе има можност да ја проследи претставата „Секс и лаги“, во изведба на кумановскиот театар во режија на Драгана Таневска на последниот ден од меѓународниот фестивал „Денови на комедија“, соопштија на денешната прес-конференција од НУЦК „Трајко Прокопиев“. Loading… Претставата која премиерно ќе биде изведена пред публиката е работенаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Theatre: deconstructed претставува уметничка инсталација која изминатите две недели го красеше фоајето на Центарот за култура „Трајко Прокоппиев“ на годинешното издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија 2022“. Loading…     Инсталацијата изработена од Давид Стојанвоски, Крсто Богојевски и Кристина Лозановска има за цел да ја ослика театарската реалност.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Над 4.000 посетители проследиле барем една од првите шест претстави на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading… Директорот на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ вели дека се задоволни од интересот на публиката. – Досега според наши проценки над 4.000 луѓе го посетиле фестивалот. Сигурни сме дека и до крајотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ вечерва продолжува 25то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading… На репертоарот е претставата „Позови М ради ужитка“ на Агенција „Импресарио“ од Белград. Во претставата играат Снежана Савиќ, Катарина Жутиќ и Иван Јевтовиќ. Текстот е на Мирјана Бобиќ Мојсиловиќ, која ја потпишуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

До еден часот по полноќ траеше втората вечер од Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово. Loading… На репертоарот вчера беа претставата „Власт“ на штипскиот Народен театар, по што со кратка пауза следуваше „Стенд ап“ вечер со кумановски актери и Тино и Атанас.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово вчеравечер започна 25то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading… Свеченото отворање се одржа пред преполна сала уште првата вечер, а веќе се распродадени и најголем дел од билетите за останатите 11 вечери колку што ќе трае фестивалот, појасни директоротПрочитај повеќе