Прогласени најдобрите од МТФ „Денови на комедија“ 2023 (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Жирито на 26то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ ги прогласи добитниците на награди од годинешното издание.

Loading...

За најдобра претстава е избрана претставата „Чекајќи го лекарот“ на Театар Лесковац, Србија.

 

 

Најмноу награди собра претставата „Кафез кај Кокони“ на Драмски театар Скопје и тоа за најдобар актер Александар Степанулески, за најдобра споредна улога Бранко Атанасов, додека Раде Василев и Елена Вангеловска за истата претстава ја добија наградата за најдобра костимографија.

 

Loading...

 

Две награди доби претставата „Седумте стола“ на Театар Ловеч од Бугарија и тоа Дамјан Тенев за најдобра режија и Радостина Тодорова за најдобра сценографија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кумановец натепал вработен во Отсекот за управни работи

 

 

Наталија Теодосиева од Театар Комедија ја доби наградата „Илуминати“ за најдобра актерка.

 

Loading...

 

Стручното жири беше во состав на претседателка Магдалена Ризова Черних и членовите: Драгана Гунин, Кети Пауновска Стевковска, Петар Андоновски и Стефан Јакимовски.

Наградите ќе бидат врачени вечерва на последната фестивлска вечер по што ќе биде одиграна претставата „Обвинителка“.

Никола Ивановски