Чеченија (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Чеченската единица за специјални сили „Ахмат“, со која командува заменик-командантот на Вториот армиски корпус Апти Алаудинов, е префрлена во регионот Бахмут, изјави чеченскиот лидер Рамзан Кадиров. Loading… „Командата за специјални операции ја премести единицата на специјалните сили „Ахмат“ под команда на Апти Алаудинов во тешкото подрачје Бахмут. Оваа одлука зборуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската новинарка Елена Милашина и адвокатот кои беа претепани во јужна Чеченија се пренесени во болница во Москва, изјави поранешниот директор на затвореното московско радио. Loading… Руската новинарка која работи за независниот весник „Нова газета“ била нападната набргу откако вчера со својот адвокат Александар Немов пристигнала во главниот град наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руска новинарка кој работи за независниот весник Нова Газета е пренесена во болница откако била претепана во Чеченија, соопшти денеска руската невладина организација за човекови права Меморијал. Loading… Елена Милашина, експерт за Чеченија, беше нападната веднаш по пристигнувањето во таа земја за да го следи судењето. „На новинарката ѝ сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Здравствената состојба на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров се влоши, објавија неколку украински медиуми, вклучително и агенцијата Униан. Loading… За здравствената состојба на Кадиров известуваа и неколку проруски канали на Телеграм. Според некои медиуми, Кадиров веќе неколку дена е недостапен, а проблемите со бубрезите и црниот дроб се влошени. Овие извештаиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека неговите сили се подготвени да помогнат во задушувањето на бунтот на водачот на платениците на Вагнер, Евгениј Пригожин и дека ќе користат сурови методи доколку е потребно. Loading… Во изјавата Кадиров однесувањето на Пригожин го нарече „нож во грб“ и ги повика руските војнициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чеченски борци се распоредени во руската област Белгород, која граничи со Украина, за да спречат напади на „украинските диверзантски групи“, изјави чеченскиот лидер Рамзан Кадиров. Loading… Во последниот месец, регионот на Белгород пријави серија прекугранични упади на „проукраински руски партизански групи кои себеси се нарекуваат противници на претседателот Владимир Путин“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На борците од рускиот регион Чеченија под команда на Рамзан Кадиров најверојатно им било наредено да преземат водство во борбите во Украина за една недела во која гувернерот на руската област Белгород најави евакуација на децата поради прекугранични напади од Украина. Loading… Институтот за проучување на војната (ISW) со седиштеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на Чеченската Република Рамзан Кадиров изјави дека во Русија треба да се прогласи вонредна состојба по нападот со дронови врз Москва. Loading… „Неопходно е да се прогласи вонредна состојба во Русија и да се употребат сите борбени средства за да се исчисти целата терористичка ќелија. Наместо да ги користимеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Борците на чеченската интервентна единица на чеченската полиција Ахмат-1 се испратени во зоната на специјални воени операции, соопшти чеченскиот лидер Рамзан Кадиров. Loading… „Припадниците на интервентната полициска единица Ахмат-1 на Националната гарда на Република Чеченија почнаа да ги заменуваат своите соборци во зоната на специјални воени операции. Единицата вклучува борциПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров изјави дека вредноста на неговиот коњ, кој бил украден во Чешка, била погрешно проценета и додаде дека вреди најмалку десет милиони долари. Loading… „Ве молам, не ја намалувајте цената на мојот коњ. Чистокрвниот „Зазу“ вреди најмалку десет милиони долари“, напиша Кадиров на Телеграм. Тој сеПрочитај повеќе