Кадиров го одликуваше својот 15-годишен син кој брутално претепа затвореник

Сподели со своите пријатели

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров на својот 15-годишен син Адам му ја додели титулата Херој на Чеченската Република, пренесува Украинска Правда.

Loading...

Адам Делимханов, пратеник на руската Државна дума и десна рака на Кадиров, ја објави гореспоменатата информација на својот канал Телеграм.

„Со големо задоволство му честитам на мојот драг внук Адам Рамзанович Кадиров за доделувањето на највисоката титула на Чеченската Република Херој на Чеченската Република“, рече Делимханов.

Тој додаде дека Адам Кадиров е „пример за исклучително добро образована, добро развиена и решителна млада личност“ и ги истакна неговите достигнувања во мешаните боречки вештини и стрелаштвото.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вагнер се враќа од Африка за напад на Харков

Тој објави фотографија од себе и Адам Кадиров, а во позадина има мурал на кој е прикажан рускиот претседател Владимир Путин.

Херојот на Чеченската Република е највисоката државна награда во Чеченија, а указите за доделување ги потпишува шефот на републиката, што всушност значи дека Рамзан Кадиров му ја доделил титулата на својот малолетен син.

Рамзан Кадиров беше првиот добитник на титулата кога го потпиша указот за доделување на самиот себе.

Чеченскиот лидер неодамна објави видео на кое неговиот син Адам брутално тепа беспомошен затвореник.

Loading...

Жртва на тепањето беше 19-годишен маж кој беше уапсен во мај за јавно палење на Куранот во Волгоград, а потоа беше префрлен во затвор во Чеченија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД во сабота ќе гласаат за законот за воена помош за Украина

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.