Кадиров: Во зоната за специјални операции има над 7.000 чеченски борци

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 7.000 чеченски борци се во зоната за специјални операции, соопшти денеска чеченскиот претседател Рамзан Кадиров.

Loading...

„Од почетокот на специјалната операција, повеќе од 28.000 борци се испратени од Чеченската Република во борбената зона, вклучително и повеќе од 13.000 доброволци. Во моментов таму има повеќе од 7.000 борци“, напиша Кадиров на социјалната мрежа ВКонтакте, пренесува Риа Новости.

Тој истакна дека чеченските единици се вклучени по целата линија на фронтот.

„Насоките Бахмут и Орехово се сметаат за најтешки области, каде што непријателот редовно се обидува да ја пробие одбранбената линија.“

Ова го изјави началникот на Генералштабот Магомед Даудов на средба со членовите на регионалниот оперативен штаб за спроведување на НМД и претставници на агенцијата за спроведување на законот“, додаде Кадиров, пренесува Танјуг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полски државјанин уапсен под сомнение дека учествувал во заговор за убиство на Зеленски

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.