Чеченија

Сподели со своите пријатели

Шеснаесетгодишниот Адам Кадиров, син на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, е назначен за набљудувач во новиот стрелачки вод кој е дел од силите на руското Министерство за одбрана, изјави висок чеченски претставник, пренесува Ројтерс. Loading… Младиот Кадиров неодамна можеше да се види на видеото објавено на социјалните мрежи од Рамзан КадировПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека уште 3.000 негови борци се подготвени да одат да се борат во Украина. Loading… „Тие (борците) ја имаат најдобрата опрема и модерното оружје. Покрај тоа, момците се многу борбени и високо мотивирани да постигнат резултати“, рече Кадиров на Телеграм. За Кадиров војната во УкраинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Адам Кадиров, 15-годишниот син на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, кој оваа година беше снимен како тепа затвореник во притвор, е назначен на највисоката позиција меѓу телохранителите на неговиот татко. Loading… Еден од највисоките безбедносни функционери на Кадиров, Замид Чалаев, рече дека Адам е назначен за шеф на одделот за безбедностПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров на својот 15-годишен син Адам му ја додели титулата Херој на Чеченската Република, пренесува Украинска Правда. Loading… Адам Делимханов, пратеник на руската Државна дума и десна рака на Кадиров, ја објави гореспоменатата информација на својот канал Телеграм. „Со големо задоволство му честитам на мојот драг внукПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во последните неколку дена медиумите, политичарите, анонимните извори и телеграмските канали разговараат за здравствената состојба на Рамзан Кадиров, лидерот на Чеченија, лојален на рускиот претседател Владимир Путин. Loading… Постојат различни претпоставки: едни велат дека Кадиров е во болница, други дури велат дека е во кома, а неговата прес-служба објавува снимкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков денеска изјави дека Кремљ нема информации за можна болест на лидерот на Чеченската Република Рамзан Кадиров, а исто така ги демантираше информациите дека Кадиров наводно се сретнал со Владимир Путин. Loading… Претходно на социјалните мрежи се појавија непотврдени информации дека Кадиров наводно починал ноќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 7.000 чеченски борци се во зоната за специјални операции, соопшти денеска чеченскиот претседател Рамзан Кадиров. Loading… „Од почетокот на специјалната операција, повеќе од 28.000 борци се испратени од Чеченската Република во борбената зона, вклучително и повеќе од 13.000 доброволци. Во моментов таму има повеќе од 7.000 борци“, напишаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Внукот на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров е именуван за нов шеф на руската филијала на Данон, откако Кремљ ѝ нареди на државата привремена контрола врз работењето на францускиот производител на јогурт во Русија. Loading… Од руската инвазија на Украина во 2022 година, многу западни компании ја напуштија Русија, а некоиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чеченската единица за специјални сили „Ахмат“, со која командува заменик-командантот на Вториот армиски корпус Апти Алаудинов, е префрлена во регионот Бахмут, изјави чеченскиот лидер Рамзан Кадиров. Loading… „Командата за специјални операции ја премести единицата на специјалните сили „Ахмат“ под команда на Апти Алаудинов во тешкото подрачје Бахмут. Оваа одлука зборуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската новинарка Елена Милашина и адвокатот кои беа претепани во јужна Чеченија се пренесени во болница во Москва, изјави поранешниот директор на затвореното московско радио. Loading… Руската новинарка која работи за независниот весник „Нова газета“ била нападната набргу откако вчера со својот адвокат Александар Немов пристигнала во главниот град наПрочитај повеќе