Центар за култура „Трајко Прокопиев“ (Page 6)

Сподели со своите пријатели

Со претставата „Три и пол сестри“ на Театар „Јоза Ивакиќ“ од Винковци, Хрватска вечерва продолжува репертоарот на фестивалот „Денови на комедија“. Loading… Станува збор за претстава во режија на Преѓа Гвоздиќ, а во која играат четири дами: Петра Цицвариќ, Матеа Марушиќ, Мартина Стјепановиќ и Лаворка Трдин. Ова е четврта претставаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Граѓаните на Куманово вчеравечер во НУЦК „Трајко Прокопиев“ ја проследија втората фестивалска вечер од „Денови на комедија“ на чиј репертоар беше Театар Штип. Loading…     Со претставата „Ле кретен“ штипјани ја затворија втората фестивалска вечер за која исто така имаше огромен интерес од публиката.     На големата сценаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со претставата „Ле кретен“ на Театар Штип вечерва во 20 часот продолжува Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading… Како што информираат од НУ Центар за култура „Трајко Поркопиев“ билети за оваа претстава се достапни на билетарницата и граѓаните ќе можат да ги купат по цена од 200 денари воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово вчеравечер беше отворено 26то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading…     „Синиот портокал“ на Театар Велес ја проследија над 600 гледачи на отворањето на фестивалот, кој годинава ќе има 11 претстави од Македонија и регионот.     ФестивалотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со претставата „Синиот портокал“ на Театар Велес утре започнува годинешното издание на фестивалот „Денови на Комедија“ во Куманово. Loading… Од Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ кој е организатор на настанот информираат дека свеченото отворање на фестивалот ќе биде утре со почеток во 20:00 часот. По отворањето веднаш ќе започне иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Точно на пладне утре ќе започне продажбата на билети за годинешното издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ кој се одржува во Куманово. Loading… Билетарницата на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ утре во 12 часот ќе ги пушти во продажба билетите за 11 претстави кои годинава ќе се најдатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претстави од Македонија, Србија, Хрватска и Бугарија годинава годинава ќе се најдат на 11-дневниот Драмски театарски фестивал „Денови на комедија“ во Куманово. Loading… Како што соопшти директорот на НУЦК „Трајко Прокопиев“ Сашо Тодоровски и годинава на публиката ќе ѝ бидат понудени квалитетни претстави од театарите од Македонија и регонот.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Актерот и режисер Коле Ангеловски е ќе го добие признанието Васил Иљоски како лауреат на годинешното издание на Драмскиот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading…     Директорот на Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“, Сашо Тодорвски, на денешната прес конференција рече дека Ангеловски е човекот кој активно билПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово  во петок со почеток во 19:30 часот ќе буде отворена биенална изложба на скулптури –  „Скулптури на новото време 2023“. Loading… Поставката содржи 17 скулптури од поновата продукција на македонски академски скулптори од повеќе генерации. Единаесеттото издание наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во фоајето на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово, утре со почеток во 19.00 часот, ќе биде промовиран романот „Излегувањето од сенка“ од Дијана Петрова. Loading… Промотор на романот ќе биде Иван Шопов а фрагменти од делото ќе читаат членови на Книжевниот клуб- Куманово. Романот „Излегувањето од сенка (ТајнотоПрочитај повеќе