Буча (Page 3)

Буча е град во Киевската област во Украина. Административно, служи како административен центар на истоимениот реон.

Градот стана најпознат низ светот по офанзивата во Киев во руската инвазија на Украина во 2022 година. Битката траеше од 27 февруари 2022 година до 31 март 2022 година и заврши со повлекување на руските сили.

Градоначалникот Анатолиј Федорук извести дека градот бил целосно преземен од руските сили на 31 март.

Откако украинските сили ја вратија контролата, почнаа да кружат извештаи и сведоштва за воени злосторства извршени од руската војска.

Овие воени злосторства се колективно означени како Масакр во Буча.

Во продолжение сите вести од овој град.

Сподели со своите пријатели

Велика Британија не се согласи да се одржи седница на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во украинскиот град Буча. Loading… Русија денеска повторно ќе побара свикување седница за тоа прашање, изјави портпаролката на руското МНР, Марија Захарова.   ЕУ: За масакрот во Украина е виновна руската власт  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија ги смета руските власти одговорни за злосторствата во украинските градови бидејќи тие имаа целосна контрола врз сега ослободената област и работата на нови санкции е во тек, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел. Loading… „Сторителите на воени злосторства и други сериозни прекршувања,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Главниот руски истражител денеска нареди официјална истрага за украинските „провокации“ откако Киев ја обвини руската армија за убиства на цивили во градот Буча. Loading… Шефот на рускиот истражен комитет Александар Бастрикин нареди истрага за намерно ширење „лажни информации“ за активностите на руските вооружени сили во Буча, се вели во соопштениетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сателитските снимки направени во четвртокот покажуваат делумно ископана масовна гробница пред црквата во Буча, во близина на украинскиот главен град Киев. Loading… Фотографиите, направени од Maxar Technologies на 31 март, покажуваат ров долг 14 метри југозападно од црквата и официјални лица кои ги отстрануваат телата на украинските цивили.   РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за надворешни работи тврди дека снимките од загинатите цивили во украинскиот град Буча биле „нарачани“ од САД за да ја обвинат Русија. Loading… „Кои се мајстори за провокација? Се разбира, САД и НАТО“, рече портпаролката на министерството Марија Захарова во интервју за државната телевизија. Захарова рече дека брзатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека треба да се воведат дополнителни санкции кон Русија, откако Украина ги обвини руските сили за убивање цивили во украинскиот град Буча. Loading… Макрон за радиото Франс Интер изјави дека има „многу јасни индиции“ кои укажуваат дека руските сили се одговорни за воените злосторстваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави дека Советот за безбедност на ОН во вторник ќе ги разгледа воените злосторства на руските сили во Буча и други украински градови. Loading… „Сите партнери на Украина ќе бидат детално информирани за она што се случи на привремено окупираната територија на нашата земја. ВоенитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Целта на злосторствата што ги изврши киевскиот режим во градот Буча е да ги наруши мировните преговори, изјави вечерва претставничката на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, Марија Захарова. Loading… „Целта на уште едно злосторство извршено од режимот во Киев е да ги прекине мировните преговори и да започнеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сателитските снимки на украинскиот град Буча недалеку од Киев покажуваат копање ров за масовна гробница на земјиштето на црквата Свети Андреј Првоповикан и Сите светци, објави американската приватна компанија Максер. Loading… На фотографијата направена на 31 март се гледа ров долг околу 13 метри.   Руските сили се повлекуваат одПрочитај повеќе