Макрон: Потребни дополнителни санкции за Русија поради Буча

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека треба да се воведат дополнителни санкции кон Русија, откако Украина ги обвини руските сили за убивање цивили во украинскиот град Буча.

Loading...

Макрон за радиото Франс Интер изјави дека има „многу јасни индиции“ кои укажуваат дека руските сили се одговорни за воените злосторства во Украина, пренесува Ројтерс.

 

Во Украина досега убиени 1.417 цивили

 

Русија ги отфрли обвинувањата дека нејзините сили извршиле злосторства врз 20 цивили.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Москва бара итен состанок на Советот за безбедност на ОН

Министерството за одбрана соопшти дека сите руски единици целосно се повлекле од Буча на 30 март, ден по разговорите меѓу делегациите на Русија и Украина лице в лице во Турција, пренесе Танјуг.