Буча

Буча е град во Киевската област во Украина. Административно, служи како административен центар на истоимениот реон.

Градот стана најпознат низ светот по офанзивата во Киев во руската инвазија на Украина во 2022 година. Битката траеше од 27 февруари 2022 година до 31 март 2022 година и заврши со повлекување на руските сили.

Градоначалникот Анатолиј Федорук извести дека градот бил целосно преземен од руските сили на 31 март.

Откако украинските сили ја вратија контролата, почнаа да кружат извештаи и сведоштва за воени злосторства извршени од руската војска.

Овие воени злосторства се колективно означени како Масакр во Буча.

Во продолжение сите вести од овој град.

Сподели со своите пријатели

Русија го осуди политичкиот активист Ричард Роуз (38) на осум години затвор за објави на социјалните мрежи во кои ја критикува инвазијата на Украина. Loading… Роуз беше уапсен во април минатата година, откако повторно објави видео во кое ги обвинува руските сили за масакрот во Буча. Властите првично го обвинијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Војникот чија единица беше обвинета за воени злосторства во предградието на Киев, Буча, изјави дека е подготвен да сведочи пред меѓународниот суд, пишува Гардијан. Loading… Кога беа ослободени предградијата, во нив беа пронајдени бројни тела на мачени и убиени цивили… Никита Чибрин (27), кој чека азил во Шпанија, рече декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Асошиејтед прес објави голема приказна за тоа како руски војници спроведуваат „операција за расчистување“ во Буча, едно од најголемите убиства во руската инвазија на Украина досега. Loading… Првиот човек пристигнал во 7:27 часот, руските војници му ја покриле главата и го одвеле по патеката кон една грозна деловна зграда. ДвеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот Бундестаг бара „предавник“ кој до медиумите проследил тајни протоколи за злосторството во украинскиот Буча. Loading… Според пишувањето на „Фокус“, претседателката на Комисијата за одбрана, Мари Агнес Штрак Цимерман, поднела кривична пријава за оддавање државна тајна против непознати лица кои од строго доверлива седница пренесувале информации до медиумите.   РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шокантните слики кои прикажуваат тела на цивили расфрлани по улиците на Буча, предградие на украинскиот главен град Киев, предизвикаа глобален хорор во последните денови и ја истакнаа итноста на истрагите за наводните руски воени злосторства. Но, постои сосема поинаков наратив во кинеските државни медиуми. Loading… Извештаите на домашните медиуми заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Додека од Буча се појавуваат страшни снимки и фотографии од безживотни тела, медиумите на Путин тврдат дека се работи за разработена измама. Loading… Тоа е наратив за кој новинарите во Украина покажаа дека се лажни. Прогласувањето на вестите за лажни или ширењето лажни извештаи со цел да се поткопаат противницитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски повика на дополнителни санкции против Русија што ќе одговараат на тежината на нејзините воени „воени злосторства“ во Буча, каде што беа пронајдени тела на цивили по повлекувањето на руските сили. Loading… Зеленски во видео порака во вторникот вечерта рече дека украинските сили држат поголем дел одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американските власти мора да покажат посветеност во решавањето на кризата во Украина, со укинување на санкциите воведени кон Русија, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Жао Лиџијан. Loading… Како што истакна кинескиот дипломат, претставниците на Белата куќа треба да престанат да и се закануваат на Москва иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На видеото се гледа како цивилен велосипедист е убиен од руски војници во Буча, Украина, објави Њујорк Тајмс. Loading… Снимен е во Буча за време на руската окупација на тоа киевско предградие, пишува весникот.   Првиот човек на американската армија: Расте можноста за значаен меѓународен конфликт   Испукани неколку рафалиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека украинските специјални служби ги исценирале наводните убиства на цивили во украинските градови во обид да шират пропаганда преку западните медиуми. Loading… „Според потврдени информации, вечерта на 4 април, членовите на украинскиот 72. главен центар за психолошки операции снимиле 23 километри северозападно од КиевПрочитај повеќе