Буча (Page 2)

Буча е град во Киевската област во Украина. Административно, служи како административен центар на истоимениот реон.

Градот стана најпознат низ светот по офанзивата во Киев во руската инвазија на Украина во 2022 година. Битката траеше од 27 февруари 2022 година до 31 март 2022 година и заврши со повлекување на руските сили.

Градоначалникот Анатолиј Федорук извести дека градот бил целосно преземен од руските сили на 31 март.

Откако украинските сили ја вратија контролата, почнаа да кружат извештаи и сведоштва за воени злосторства извршени од руската војска.

Овие воени злосторства се колективно означени како Масакр во Буча.

Во продолжение сите вести од овој град.

Сподели со своите пријатели

Масовните убиства во Буча недалеку од Киев се „одмазда на Русија за украинскиот отпор“, изјави градоначалникот Анатолиј Федорук во интервју за италијанскиот весник „Кориере дела сера“. Loading… Бројни тела беа пронајдени во Буча во текот на викендот по повлекувањето на руските сили минатата недела, а украинските власти соопштија дека досегаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Данска одлучи да протера 15 руски дипломати поради извештаите за масовни гробници и убиства на цивили во Буча, изјави денеска данскиот министер за надворешни работи Јепе Кофод, пренесува Ројтерс. Loading… Да потсетиме, Украина ја обвини руската армија дека „свесно извршила масакр“ во Буча, каде по повлекувањето на руските војници беаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден од најблиските сојузници на Владимир Путин рече дека тврдењата дека руските сили егзекутирале цивили во Буча се лаги и пропаганда на Украина и Западот и дека тие имале за цел да ја дискредитираат Русија. Loading… „Тоа се лаги кои созреаа во циничната имагинација на украинската пропаганда“, рече Дмитриј Медведев,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мртвите тела на цивили во Буча лежат на улиците со недели, и покрај тврдењата на руската војска дека убиствата се случиле откако нивните војници го напуштиле градот, пишува Њујорк Тајмс. Loading… Анализата на сателитски снимки пред и по од страна на Њујорк Тајмс покажа дека некои од жртвите биле убиениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Државната дума на Русија, Вјачеслав Володин оцени дека настаните во украинскиот град Буча се провокација чија цел е дискредитација на Русија. Loading… „Ситуацијата во Буча е провокација со цел да се дискредитира Русија. Тоа што се случи беше инсценирано. Претставата е наменета за западната публика“, напиша Володин наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинецот Алекс Дајрабеков побегнал од Буча кога почнала војната, но останал во контакт со луѓето таму, пишува Би-Би-Си. Loading… Тој го документирал она што се случува во градот на социјалните мрежи, надевајќи се дека тоа ќе послужи како доказ во подоцнежните кривични судења.   Британците ги провериле руските наводи заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина ги обвини Русите за масакр, а тие ги отфрлаат обвинувањата, тврдејќи дека сè било исценирано од режимот во Киев. Loading… Фотографии и снимки од мртви тела кои лежат на улиците на украинскиот град Буча по повлекувањето на руските сили го шокираа светот. Би-би-си пишува дека новинарите кои известуваат одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија ќе презентира докази пред Советот за безбедност на ОН, кои потврдуваат дека наводите на Западот за злосторството во Буча се лага, изјави на прес-конференција постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН, Василиј Небензја. Loading… Според него, руската армија никогаш не го нападнала цивилното население. „Имаме вистински докази за тоа.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските разузнавачки служби објавија список во кој се тврди дека се имиња на руски војници „кои извршиле воени злосторства против народот на Украина во Буча“. Loading…   Кадиров: Повеќе од 250 украински маринци се предадоа во Мариупол   Списокот е објавен на веб-страницата на Министерството за одбрана и содржи имиња,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон реагираше на масакрот во Буча повикувајќи на забрана за увоз на руски јаглен и нафта, пренесува Киев Индипендент. Loading… „Постојат многу јасни индиции за воени злосторства“, додаде тој.   Мајката и близначињата ослепеле по експлозијата во Украина. Биле спасени од полски лекар   Францускиот претседател велиПрочитај повеќе