Авдијевка

Сподели со своите пријатели

„Началникот на Генералштабот на вооружените сили на Русија – првиот заменик министер за одбрана на Руската Федерација, генералот на армијата Валериј Герасимов го посети командното место на Групниот центар во зоната на специјални воени операции“, соопшти руското Министерство за одбрана. Loading… Во командниот центар на групата им беа доделени ордениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија ги засили нападите врз разурнатиот град Авдијевка на линијата на источниот украински фронт, изјави нејзиниот градоначалник Виталиј Барабаш. Loading… Индустрискиот град во близина на регионалното упориште Доњецк, под контрола на Русија, се соочува со жестоки напади повеќе од еден месец. „Многу е тензично и непријателот е се поактивен. РускитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили продолжуваат со обидите да ја опколат Авдијевка, соопштија денеска украинските воени претставници. Loading… Портпаролот на 110-та оклопна бригада Антон Коцукон изјави дека на три страни од градот се концентрирани околу 40.000 руски војници. „Нема индикации дека Русите ќе се откажат од своите планови да ја опколат Авдиевка“, речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералштабот на вооружените сили на Украина утринава соопшти дека руските сили продолжуваат да ги фокусираат своите напори на воспоставување целосна контрола врз територијата на регионот Доњецк и на задржување на деловите од регионите Харков, Луганск, Донецк, Запорожје, Херсон и Миколаев што го заробиле. Loading… Руските сили се обидуваат да создадатПрочитај повеќе