Герасимов: Авдијевка брзо беше ослободена, но подготовките беа долги

Сподели со своите пријатели

„Началникот на Генералштабот на вооружените сили на Русија – првиот заменик министер за одбрана на Руската Федерација, генералот на армијата Валериј Герасимов го посети командното место на Групниот центар во зоната на специјални воени операции“, соопшти руското Министерство за одбрана.

Loading...

Во командниот центар на групата им беа доделени ордени за храброст на војниците кои најмногу се истакнаа при ослободувањето на Авдејевка и им беше благодарна за храброста во борбите.

„Главната задача што беше поставена денеска е реализирана. Авдијевка е ослободена. Морам да кажам дека таа беше ослободена за прилично кратко време, но на тоа и претходеше долг период на подготовка“, рекол началникот на Генералштабот, пренесува Спутник.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.