Аналена Бербок (Page 4)

Сподели со своите пријатели

Европската унија следната недела ќе се обиде да усвои нови санкции за Иран како одговор на насилството на властите на таа исламска теократска земја врз учесниците на масовните протести кои беа предизвикани од смртта на една млада жена во притвор на иранската морална полиција, изјави германската министерка за надворешни работиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска изјави дека меѓународната заедница може да постигне резултати со игнорирање на „руските лаги“, коментирајќи ја најавата на Москва дека ќе продолжи да учествува во договорот за извоз на украинско жито од пристаништата на Црното Море. Loading… „Русија уште еднаш се обиде даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија и Европската унија размислуваат дали да ја прогласат иранската Револуционерна гарда за терористичка организација, изјави германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок. Loading… „Јасно кажав минатата недела дека ќе започнеме уште еден пакет санкции и дека ќе испитаме како можеме да ја вклучиме Револуционерната гарда во терористичките организации“, изјавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес во Берлин оствари средба со сојузниот министер за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Аналена Бербок. Loading… На средбата, двајцата хомолози изразија задоволство од високото ниво на политички дијалог и партнерските односи кои Северна Македонија и Германија ги воспоставија во изминатите 30 годиниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок денеска изјави дека земјата мора да избегне со Кина да ги повтори грешките што ги направи во односите со Русија во последните години. Loading… „Пред сè, треба да научиме од грешките на нашата политика кон Русија во последните децении. Едностраната економска зависност не изложуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок, смета дека испораката на оружје во Украина е важен придонес за отфрлање на сомнежите за меѓународната сигурност на Германија. Loading… „Германија ќе продолжи интензивно да ја поддржува Украина, вклучително и со оружје“, рече Бербок денеска на форумот за надворешна политика на ФондацијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска во Варшава повторно одби Германија да ѝ исплати на Полска воени репарации во износ од 1.3 милијарди евра, што вчера го побара шефот на полската дипломатија Збигњев Рау. Loading… „Прашањето за репарации е затворено за германската влада. Германците ја признаваат својата историскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерката за надворешни работи на Германија Аналена Бербок го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека не е подготвен за мировни преговори и дека врши терор. Loading… „Како што сега стојат работите, Путин со својот говор во петокот јасно покажа колку е подготвен за преговори“, подвлече Бербок во изјава за дневниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок изјави дека лажните референдуми, кои се одржаа во делови на Украина, се спротивни на слободните и фер избори. Loading… Таа тврди дека на тие референдуми граѓаните од становите и работните места биле наведувани да гласаат под закана со пиштол. „Тоа е спротивноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска пристигна во Киев во ненајавена посета за да покаже дека Украина „може да смета“ на поддршката од Берлин, соопшти германското Министерство за надворешни работи. Loading… Германија ќе продолжи да го поддржува Киев „се додека е потребно, со испорака на оружје и хуманитарнаПрочитај повеќе