Аналена Бербок

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска пристигна во Киев во ненајавена посета за да покаже дека Украина „може да смета“ на поддршката од Берлин, соопшти германското Министерство за надворешни работи. Loading… Германија ќе продолжи да го поддржува Киев „се додека е потребно, со испорака на оружје и хуманитарнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројни светски лидери, сегашни и поранешни, реагираа на веста за смртта на поранешниот претседател на СССР, Михаил Горбачов, едногласно истакнувајќи дека тој е човек кој го променил светот. Loading… Путин упати телеграма Рускиот претседател Владимир Путин денеска испрати телеграма со сочувство до семејството и пријателите за смртта на поранешниот советскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Некои можеби се шокирани, но политичарите се луѓе и имаат приватен живот“. Loading… Со овие зборови германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок ја бранеше финската премиерка Сана Марин од критики поради видеата од забави кои протекоа во јавноста и станаа тема на медиумите ширум светот. „Сакам и музика иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок не е сигурна дали е можно Украина да победи во оваа војна. Loading… „Тоа е бруталната реалност“, рече таа во интервју за јавниот сервис ЗДФ. Таа посочи дека е неопходно да се разбере ова и во текот на есента и зимата да сеПрочитај повеќе