Аналена Бербок

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок ги отфрли повиците за разговори со рускиот претседател Владимир Путин за ставање крај на конфликтот во Украина. Loading… „Слушаме гласови кои велат: Преговарајте со Путин. Но, Путин се однесува како очигледно да не сака да преговара за мир“, рече Баербок. „Тој постојано зборуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Непосредно пред втората годишнина од рускиот напад врз Украина, се состануваат министрите за надворешни работи на Г-20. Loading… Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок дојде со јасна порака до нејзиниот руски колега Сергеј Лавров. Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок ја повика групата водечки економски сили Г-20 даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска изјави дека Берлин ќе предложи воведување нови санкции против Русија поради смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални и изрази надеж дека наскоро ќе биде постигнат договор за тие санкции во рамките на ЕУ. Loading… По пристигнувањето на Советот на ЕУ заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја поздрави поддршката на Германија за Израел во телефонски разговор со германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок. Loading… Во соопштението се вели дека Блинкен и Бербок разговарале за итноста за доставување хуманитарна помош во Појасот Газа, заштита на цивилите од напади и напори заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок „погрешно ја разбира“ позицијата на Унгарија за пристапувањето на Украина во Европската унија, објави на Фејсбук министерот за надворешни работи Петер Сијарто. Loading… Одговарајќи на изјавите на Бербок во Љубљана, Сијарто рече дека ставот на Унгарија е внимателно разгледан и основан, „без намераПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок, пред посетата на Словенија изјави дека земјите од Западен Балкан целосно припаѓаат на Европската унија и дека целта на Германија е зајакнување на ЕУ, во која ќе бидат вклучени и земјите од регионот. Loading… „Во свет каде што кризите и конфликтите сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во пресрет на состанокот на НАТО во Брисел изјави дека намалувањето на вниманието на јавноста од конфликтот во Украина ќе биде фатално. Loading… Првиот состанок на Советот НАТО-Украина на ниво на министри за надворешни работи се одржа во моментот на „застој“ на линијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Верниот сојузник на рускиот претседател Владимир Путин и шеф на пропагандата, Владимир Соловјов, ја нападна германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок на прилично хулигански начин. Loading… Имено, тој е водител на политичка програма на каналот „Русија-1“ под контрола на Кремљ, а е познат по своите контроверзни коментари. Но, овојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во интервју за Блумберг призна дека причините поради кои Берлин треба да ја поддржи Украина не се очигледни за многу Германци. Loading… – Многу луѓе во САД го поставуваат прашањето: „Украина е доста далеку од нас, зошто ни е важно?“ Ова не важиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок утрово пристигна во посета на Киев, што е нејзина четврта посета на Украина. Loading… Нејзината посета не беше најавена поради безбедносни причини, објави Жидојче цајтунг. Се наведува дека ќе разговараат за подготовките за претстојната зима со украинските власти, со украинските деца кои наводно билеПрочитај повеќе